روزنامه‌های کابل: دوشنبه ششم جوزا

روزنامه‌های ششم جوزا/خرداد کابل در مطالب تحلیلی‌شان به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و آغاز هفته دوم اعتصاب غذایی دانشجویان کابل پرداخته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز ثبت نام رای دهندگان را برای انتخابات سال آینده، آغاز کرد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در پروسه انتخابات افغانستان بسیاری از سوالات بی پاسخ مانده که سبب می‌شود شفافیت این روند زیرسوال برود.

۸‌صبح به طور نمونه به توزیع تذکره های الکترونیکی اشاره می‌کند و می‌نویسد که مدت‌هاست که کار این پروژه تمام شده اما اراده لازم سیاسی برای توزیع این تذکره ها وجود ندارد.

۸‌صبح همچنان می‌پرسد چرا برای ترتیب فهرست رای دهنده‌ها پولی نیست، ولی برای مصارف دفتر ریاست جمهوری است؟

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که بی اعتمادی سیاسی موجود، به هیچ وجه به نفع افغانستان نیست و با این وضع نمی‌توان انتخابات ریاست جمهوری را شفاف برگزار کرد.

روزنامه افغانستان می‌نویسد ثبت نام رای دهندگان در انتخابات، همزمان شده با تشدید حملات طالبان.

افغانستان افزوده که بنابراین اولین اصل برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه که امنیت است باید مورد بازبینی قرار بگیرد و دولت باید ثابت سازد که انتخابات آینده در فضایی امن برگزار خواهد شد.

نویسنده افغانستان می‌خواهد مسایلی مانند روند صلح و گفتگو با طالبان به صورت شفاف برای مردم بازگو شوند تا مردم افغانستان آمادگی برای انتخابات داشته باشند و به صورت طبیعی با نزدیک شدن به انتخابات به جای تشدید نگرانی ها، اشتیاق شرکت در انتخابات را پیدا کنند.

همچنان افغانستان می‌نویسد که هنوز زمان مذاکره با طالبان فرا نرسیده و تا زمانی که این گروه در جبهه نظامی احساس موفقیت نماید هرگز به مذاکره تن نخواهد داد.

اعتصاب غذای دانشجویان کابل امروز وارد هشتمین روز خود می‌شود. این اعتراض مدنی همچنان سرخط مطالب تحلیلی شماری از روزنامه‌های کابل است.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که با وجود "برخوردهای عقده مندانه و غیرعلمی" به مطالبات دانشجویی که در واقع جدال حق و باطل است، این حرکت آغاز نیک برای تامین عدالت و مبارزه با نابرابری است.

سخن جدید افزوده که تا کنون در افغانستان رویه بوده که از زبان جنگ، خشونت و چوب و چماق برای تحقق هر خواست و مفکوره ای استفاده شود.

روزنامه وحدت می‌نویسد ادامه اعتصاب دانشجویان تنها نتیجه ای که برای حکومت و مسئولین تحصیلات عالی دارد این است که کم کاری و فساد موجود در این سیستم را روز به روز بیشتر افشا ساخته است.

وحدت افزوده "در شرایطی که جان چندین انسان در خطر است فرصت آن نیست که بنشینیم و بررسی کنیم که چه کسی راست می‌گوید و حق با کی است؟ بلکه اولیت هر نظامی در این شرایط حفظ جان و سلامتی شهروندان است."

وحدت می‌نویسد: " صد بار بدی کردی و دیدی ثمرش را – نیکی چه بدی داشت که یک بار نکردی؟"

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد هر بار که دانشگاه و دانشجو وارد معادلات قدرت و سیاست شده، مسیر سیاست را تغییر داده و تحولات بزرگی را در افغانستان رقم زده است.

اطلاعات روز افزوده که در هر دو مرحله کمونیست ها و مجاهدین، زمانی که مطالبات مدنی دانشجویان با خشونت و نظامی گری دنبال شده، پیامدهای زیانباری برای افغانستان ببار آورده است.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که روحیه اجتناب از خشونت، امری مبارک برای افغانستان است و دولت نباید با بی اعتنایی به این موضوع، به بازپروری خشونت در جامعه کمک کند.

مطالب مرتبط