تظاهرات حامیان رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل

Image caption تظاهرکنندگان: حکم رئیس جمهوری را قبول نداریم

صدها تن از دانشجویان و استادان دانشگاه کابل در اعتراض به برکناری رئیس و یک استاد دانشکده علوم اجتماعی توسط دولت به درخواست دانشجویان اعتصاب کننده، راهپیمایی کردند.

در پی هشت روز اعتصاب غذای ۸۲ دانشجویی که این دو نفر را مانع انجام اصلاحات در این دانشکده می‎دانستند، روز دوشنبه (۶ جوزا/خرداد) وزیر تحصیلات عالی و دو مشاور ارشد رئیس جمهوری با حضور در محل اعتصاب، برکناری آن دو را اعلام کردند.

هرچند این تصمیم با استقبال گرم اعتصاب کنندگان مواجه شد، اما روز سه‌شنبه، حامیان رئیس و استاد دانشکده علوم اجتماعی با راهپیمایی از دانشگاه کابل تا پارلمان، نسبت به این تصمیم اعتراض کردند.

نیازمحمد استاد دانشگاه کابل، که در این تظاهرات شرکت داشت گفت: "ما تامین عدالت می‎خواهیم. دولت هیچ وقت در امور دانشگاه‌ها مداخله نکند. تمام تصمیم های دانشگاه باید بر اساس معیارهای علمی باشد. آنجا شورای علمی وجود دارد. خلاف آن هر حرکتی نقض حقوق پذیرفته شده و اکادمیک همه دانشگاه‌ها است."

اما هادی هدایتی معاون رئیس دانشگاه کابل گفت که انتصاب و برکناری رئیسان دانشکده‎ها از صلاحیت‏‌های دولت است: "تعیین و برکناری روسای دانشکده‎ها به پیشنهاد رئیس دانشگاه کابل، از طریق وزارت تحصیلات عالی، و تائید ریاست جمهوری صورت می‌گیرد."

Image caption شهرانی خطاب به اعتصاب کنندگان: تمام خواسته‎های شما قبول شد و فردا عملی خواهد شد. در این تصمیم هیچ خلافی وجود ندارد.

دیروز عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی، رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی و نعمت الله شهرانی معاون پیشین و مشاور کنونی حامد کرزی رئیس جهموری با حضور در محل اعتصاب، اعلام کردند که همه خواستهای آنها پذیرفته شده است.

آقای شهرانی در جمع اعتصاب کنندگان گفت: "تمام خواسته‎های شما قبول شد و فردا عملی خواهد شد. در این تصمیم هیچ خلافی وجود ندارد. خواهش ما این است که همین دقیقه شاگردان (دانشجویان) چیزی نوش جان کنند و سر از فردا به درس‎های‎شان حاضر شوند."

عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در توضیح این تصمیم دولت به بی‎بی‎سی گفت: "وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد که در دانشگاه کابل یا در وزارت تحصیلات عالی پست بهتری را برای جناب فاروق عبدالله [رئیس دانشکده علوم اجتماعی] بدهد."

به گفته او، استاد مورد نظر دانشجویان اعتصاب کننده هم بر اساس تصمیم دولت، در بخشی که دانشجویان اعتصاب کننده اعتراض داشتند، تدریس نمی کند، اما در بخشهای دیگر دانشکده علوم اجتماعی و دیگر دانشکده ها می‎تواند تدریس کند.

ولی معترضانی که روز سه‎شنبه راهپیمایی کردند، در یکی از شعارهای خود می‎گفتند که "حکم رئیس جمهوری را قبول نداریم". یکی از آنها به بی‎بی‎سی گفت که این تصمیم "غیرعادلانه" است و دولت باید تصمیم خود را پس بگیرد.

مطالب مرتبط