جنجال بر سر ملکیت زمین دانشگاه تخار این دانشگاه را تعطیل کرد

Image caption دانشگاه تخار حدود ۳۰۰۰ دانشجو و حدود ۱۵۰ استاد دارد

استادان و دانشجویان دانشگاه تخار از دو روز به این سو در اعتراض به غصب زمین دانشگاه، به کلاس‌های درسی‌شان حاضر نشدند.

معترضان می‌گویند چند تن به حمایت مقام‌های بلند پایه دولتی، حدود ۸۰۰ جریب زمین این دانشگاه را "غصب کرده" و می‌خواهند در آن منزل مسکونی بسازند.

استادان دانشگاه تخار می‌گویند با وجود داشتن سند ملکیت، تا کنون مقام‌های دولتی زمین را به آنها نسپرده‌اند.

احسان الله مشفق استاد در دانشگاه تخار می‌گوید: "زمین دانشگاه هیچ مشکلی از لحاظ حقوقی ندارد سالها پیش مساله حقوقی آن حل شده. کسانی که روی این زمین ادعا دارند باید به سراغ دادگاه و دادستانی بروند."

استاد سید مقصودالله مجتهد یکی دیگر از استادان نیز می‌گوید آنها برای ادامه درس‌هایشان ضرورت به آرامش فکری دارند به این دلیل باید مشکل زمین دانشگاه به زودی حل شود.

موضوع غصب زمین های دانشگاه تخار، گپ تازه ای نیست، این موضوع از چند سال به اینسو مورد بحث است.

اما دانشجویان و استادان دانشگاه از کسانی که به گفته آنها در پی ساختن منزل مسکونی در زمینی مربوط به دانشگاه هستند، نام نمی برند.

فیض الله دانشجوی دانشکده ادبیات می‌گوید: "مسئولان دولتی می‌دانند که چه کسانی زمین مربوط به دانشگاه را غصب کرده اند. زورمندان هستند. به طور مشخص گفته نمی‌توانیم ممکن از طریق زور و سلاح با ما برخورد کنند."

با آنهم دانشجویان بر ادامه اعتراضات شان تاکید دارند و هشدار می‌دهند که اگر مقامات به زودی برای حل این موضوع اقدامی نکنند، آنان دست به راهپیمایی های بزرگ خواهند زد.

احمدالله یکی از این دانشجویان گفت: "اگر زندانی شویم و اگر اعتراض مان سبب ممنوعیت درسی ما شود از خائنین حق خود را می‌گیریم."

مقام‌های محلی در تخار می‌پذیرند که چند تن از ساکنان تخار می‌خواهند زمین های دانشگاه را غصب کنند و در آن شهرک بسازند، اما می‌گویند برای حل این مشکل کمیسیونی را ایجاد کرده اند.

احمد فیصل بیگزاد والی تخار گفت: "سند زمین مربوط دانشگاه است. اما حدود زمین معلوم نیست. ما اجازه نمی‌دهیم کسی زمین دانشگاه را غصب کند."

اما دانشجویان و استادان دانشگاه تخار می‌گویند که بارها حکومت کمیسیون‌هایی را ایجاد کرده ولی هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

دانشگاه تخار حدود ۳۰۰۰ دانشجو و حدود ۱۵۰ استاد دارد. زمین این دانشگاه ۱۸۴۰ جریب است که اکنون ۸۰۰ جریب مورد مناقشه است.

مطالب مرتبط