پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

زندگی متفاوت برای فرمانده افغان

در افغانستان نام فرماندهان، با تفنگ و نبرد گره خورده است. عده ای آنها را جنگسالار می‌خوانند، عده‌ای دیگر مجاهد.

اما زندگی شماری از آنها در یازده سال گذشته تغییر کرده است.

ژنرال طوفان یکی از این هاست. او که زمانی فرمانده بود، اکنون سلاحش را به گوشه‌ای گذاشته و می‌گوید که زندگی متفاوتی را اختیار کرده است.

زلمی ۶۰ ساله، سالها با نام مستعار "طوفان" جنگیده است.

او در سالهای ۱۳۵۸ وارد میدان جنگ شده و از چهره هایی است که در سه دهه جنگ افغانستان سخت درگیر بوده است. او در این مدت خیلی ها را کشته و خیلی را هم از دست داده است.

او در یک خانواده کشاورز به دنیا آمده و اکنون پس از سالها زندگی با سلاح در میدان های جنگ، به زندگی عادی اش بازگشته. او پدر ۱۶ پسر و چند دختر است و شوهر چهار همسر.

طوفان بیشتر اوقات سیاه می‌پوشد زیرا به گفته خودش هنوز کشورش در بدبختی است.

او می‌گوید دخالت های همسایه ها باعث شده که صلح در افغانستان به میان نیاید اما او برای حل این مشکل جنگ را نه، بلکه آموزش و درس خواندن مردم را پیشنهاد می‌کند.

جنگجوی دیروز، باغبان امروز

طوفان نیز چون بسیاری از دیگر فرماندهان جهادی مشهور، در رفاه مالی کامل زندگی می‌کند.

محل بود و باش او که مرکز فعالیت شورای مردمی چهاردهی نیز هست، ساحه ای وسیعی است. حویلی/حیاط آن سبز است و بیشتر به یک مکان تفریحی شباهت دارد. پرندگان گوناگون را می‌توان در قفس ها و در فضای این حویلی دید.

از فرمانده طوفان در مورد دارایی و سرمایه اش پرسیدم و اینکه چگونه آن را به دست آورده است.

طوفان نمی‌گوید که چقدر سرمایه دارد و دارایی‌هایش را از کجا بدست آورده اما می‌گوید امروز پسرانش او را حمایت مالی می‌کنند.

او هنوز هم با بسیاری از خاطرات زمان جنگ زندگی می‌کند. هنوز سلاحی را با خود می گرداند که به گفته خودش در جنگ با روس‌ها غنیمت گرفته بوده و هنوز اسبی را به یاد روزهای جنگ در خانه‌اش نگهداری می‌کند.

طوفان می‌گوید: "در وقت جهاد نه هواپیما داشتیم نه تانک نه ماشین، همین اسب‌ها بودند که ما را از ولایتی به ولایتی و از افغانستان به پاکستان می‌بردند. در سنگرها و کوه ها با ما بودند. اسبم، نامش دُلدُل است."

آماده باش برای جهاد دوباره

فرمانده طوفان می‌گوید وقتی کودکی پنج ساله بوده با پدرش به جشن‌ها می‌رفته و رسم و گذشت نظامیان را با اشتیاق تماشا می ‌کرده و از کودکی سلاح را دوست داشته است.

اگرچه تصمیم داشته مکتب نظامی را بخواند اما مجبور به ترک آن شده و در مکتب تجارت درس‌هایش را تمام کرده است.

طوفان ژنرال برحال حکومتی است. هرچند می‌گوید علاقه‌ای به سیاست ندارد اما هشدار می‌دهد که اگر بیگانگان تصمیم بگیرند کشورش را اشغال کنند دوباره به میدان جنگ خواهد آمد.

طوفان را با کلمات خاصی معرفی نمی‌کند و می‌گوید که مردم باید در موردش قضاوت کنند.

او اکنون ریاست شورای مردمی چهاردهی کابل را به عهده دارد. به گفته خودش از سوی این شورا نامزد انتخابات پارلمان شده بود. اما او موفق نشد رای کافی مردم را بدست آورد و به مجلس راه نیافت.

ویندوز میدیا پلیر نسخه ۹

فلش پلیر نسخه ۹.۰.۱۱۵.۰ برای پخش ویدیوی فرمت h.۲۶۴

اگر مشکلی با تماشای ویدیوها داشتید با ایمیل persian@bbc.co.uk با ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه تماس با ما پیام خود را ارسال کنید.