مشخصات شناسنامه الکترونیکی افغانستان نهایی شد

شناسنامه
Image caption درج دین نیز در شناسنامه الکترونیکی از موارد جنجالی بود، اما مجلس از تذکر آن در شناسنامه حمایت کرد

مجلس نمایندگان افغانستان امروز (چهارشنبه، ۸ جوزا / خرداد) با بحث بر سر تصویب "قانون ثبت احوال نفوس"، مشخصات شناسنامه (تذکره) الکترونیکی این کشور را نهایی کرد.

موارد جنجال برانگیز این شناسنامه‌ها از جمله درج نام اقوام و دین افراد، منجر به بحث های طولانی در مجلس نمایندگان شد.

سرانجام مجلس تصویب کرد که نام اقوام افراد در این شناسنامه ها درج نشود و به جای آن، این مشخصات همراه با عکس چشم و انگشت‌نگاری، در مرکز اطلاعات وزارت داخله (کشور) ثبت شود.

اما مجلس تائید کرد که دین افراد در شناسنامه های شان درج شود.

علاوه بر این ها، نام و نام خانوادگی، نام پدر، نام پدربزرگ، محل سکونت فعلی، سکونت اصلی، تاریخ و محل تولد دارنده شناسنامه الکترونیک نیز درج ‌آن خواهد شد.

این شناسنامه‌ها به دو زبان فارسی و پشتو چاپ شده و در پشت آن تمام مشخصات به زبان انگلیسی نوشته خواهد شد.

شناسنامه‌های کنونی شهروندان افغانستان تنها به زبان پشتو است.

قرار بود روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک از اول حمل/فروردین سال جاری آغاز شود اما به دلیل تصویب نشدن قانون احصائیه با تاخیر روبرو شد.

حکومت افغانستان اعلام کرده‌ است که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به ۱۴ میلیون نفر در افغانستان شناسنامه های الکترونیک داده خواهد کرد.

مشخصات قومی

پیش از این، یکی از موارد جنجالی در مورد شناسنامه‌های جدید، اختلاف نظر در مورد درج نام اقوام مختلف شهروندان افغانستان بود. شماری تاکید داشتند که نام اقوام شهروندان در این شناسنامه ها تذکر داده شود و شماری هم تاکید می کردند که برای همه شهروندان تنها "افغان" استفاده شود.

اما براساس تصمیم مجلس نمایندگان، حالا هر دوی این گزینه ها حذف شده و تنها در شناسنامه‌ جدید، "جمهوری اسلامی افغانستان" نوشته خواهد شد.

عبد الحفیظ منصور، از اعضای مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت که با این حال، مشخصات افراد در مورد اقوام مشخص شان، در مرکز اطلاعات وزارت داخله ثبت خواهد شد.

آقای منصور گفت که موضوع دیگر مورد بحث، تعریف کوچی بود که تعدادی از نمایندگان خواستار این بودند که کوچی به کسانی اطلاق شود که داری اموال غیرمنقول نیستند اما این طرح رای نگرفت و تصویب شد که کوچی به تمام افرادی که کوچ می‌کنند اطلاق شود.

طالبان هم شناسنامه بگیرند

منصور افزود که در این قانون اتباع کشور ذکر شده و تمام کسانیکه اتباع افغانستان هستند، به شمول افراد مربوط به گروه طالبان و سایر افراد مسلح مخالف دولت افغانستان، حق دریافت شناسنامه را خواهند داشت.

قبلا نیز معاون اداری وزارت داخله گفته بود که برنامه توزیع شناسنامه الکترونیک تمام شهروندان افغانستان از جمله اعضای گروه طالبان را شامل می شود.

آقای یارمند افزود که مصئونیت جان افرادی که برای دریافت شناسنامه های الکترونیک مراجعه می‌کنند، در سراسر افغانستان تضمین می‌شود تا هیچ کس به آنان "مزاحمت" نکند.

آقای یارمند افزوده بود که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک به طالبان بخشی از تلاش های صلح دولت افغانستان است.

او گفت که شناسنامه‌های الکترونیک برای تمام افرادی که "هویت افغانی آنان توسط قریه دار، وکیل گذر، امام مسجد، اداره ثبت و احوال نفوس محل و ادارات کشفی و امنیتی" تائید شود، داده خواهد شد.

مطالب مرتبط