ابراز آمادگی بریتانیا برای تحویل دادن بازداشت‌شدگان افغان

اقامتگاه نظامیان بریتانیایی
Image caption شهروندان افغان در بازداشتگاه‌های موقت در پایگاه نظامی باستیون در هلمند محبوس هستند

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که آماده است حدود ۹۰ افغان را که در اردوگاه بستیون تحت بازداشت هستند به مقام‌های افغانستان تحویل دهند.

وکلای بریتانیایی این زندانیان می گویند که بازداشت آنها غیرقانونی بوده است.

این وکلا می گویند که ۸ تن از بازداشت شدگان حدود ۱۴ ماه بدون تفهیم اتهام در بازداشت نگهداری شده اند.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا به بی بی سی گفته بود که آزاد کردن این افراد ممکن است سربازان بریتانیایی را به خطر بیندازد، اما بعدا وزارت دفاع اعلام کرد که مسیر امنی برای بازگشت آنها یافته است.

دولت افغانستان با غیرقانونی توصیف کردن این بازداشت‌ها خواهان تحویل این افراد به مقامات قضایی افغان شده بود.

اما فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا گفته است وکلای زندانیان مانع از تحویل آنها به مقامات قضایی افغان هستند. آقای هاموند گفت طبق مصوبه سازمان ملل در مورد نیروهای بین‌المللی، این بازداشت‌ها قانونی است.

به گفته وزیر دفاع بریتانیا، بازداشت این افراد به دلایل امنیتی ضرورت داشته و این موضوع به اطلاع نمایندگان پارلمان بریتانیا رسیده است.

دولت بریتانیا می‌گوید بسیاری از این زندانیان به قتل سربازان بریتانیایی یا بمب‌گذاری متهم هستند.

وکلای مدافع بازداشتیان، شرایط زندانی شدن موکلانشان را با وضعیت بازداشتگاه آمریکایی گوانتانامو مقایسه کرده و خواستار مداخله محاکم قضایی بریتانیا برای پایان دادن به این وضعیت شده‌اند.

ولایت هلمند محل اصلی فعالیت نیروهای بریتانیایی اعزامی به افغانستان و اردوگاه باستیون بزرگترین پایگاه نظامی این نیروها در افغانستان محسوب می‌شود و محل استقرار بخش قابل توجهی از نظامیان بریتانیایی مستقر در این ولایت است.

براساس مدارکی که بی‌بی‌سی در اختیار دارد، بازداشتیان افغان در زندان‌های موقت در این اردوگاه محبوس هستند.

وزارت دفاع بریتانیا تاکید کرده که طبق مصوبه سازمان ملل در مورد تشکیل و اعزام نیروهای کمک به حفظ امنیت افغانستان - آیساف - ارتش بریتانیا از لحاظ حقوق بین‌الملل مجاز به بازداشت این افراد بوده و اقدامی غیرقانونی در این زمینه صورت نگرفته است.

به گفته حقوقدانان وزارت دفاع، نیروهای بریتانیایی به عنوان بخشی از نیروهای آیساف می‌توانند مظنونان به اقدامات خصمانه علیه این نیروها و شهروندان افغان را به مدت ٩٦ ساعت بازداشت کنند و "در شرایط استثنایی" مانند نیاز به گردآوری اطلاعات حساس به منظور حفظ جان نظامیان و غیرنظامیان، این مدت می‌تواند تمدید شود.

مطالب مرتبط