وزارت تحصیلات افغانستان: رئیس دانشکده علوم اجتماعی برکنار نشده

اعتصاب غذایی دانشجویان در کابل
Image caption این اعتصاب غذایی پس از هشت روز به پایان رسید

وزارت تحصیلات عالی افغانستان "برکناری" رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل را در پی اعتصاب‌های اخیر دانشجویی در کابل رد کرده است.

شماری از دانشجویان علوم اجتماعی کابل که حدود هشت روز اعتصاب غذا کرده بودند، خواستار اصلاحات در این دانشکده بودند و از جمله تقاضای برکناری رئیس دانشکده علوم اجتماعی را مطرح کردند.

نعمت الله شهرانی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در هشتمین روز اعتصاب غذایی دانشجویان، با حضور در محل اعتصاب غذایی اعلام کرد: همه خواستهای دانشجویان پذیرفته شده و دانشجویان باید به اعتصاب خود پایان دهند.

اما وزارت تحصیلات عالی افغانستان با انتشار یک اعلامیه در سایت خود گفته که "انفکاک رئیس و یک تن از استادان علوم اجتماعی صحت ندارد."

در این اعلامیه همچنین آمده است که در نشستی با اعضای شورای علمی دانشگاه‌های مرکزی و هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی، تصمیم گرفته شده که برای رسیدگی به اعتراض های اخیر، کمیسیون ویژه‌ای تشکیل شود.

اما این اعلامیه دقیقا مشخص نمی‌کند که "عدم انفکاک رئیس دانشکده علوم اجتماعی به چه معنی است، آیا او همچنان به کار خود به عنوان رئیس این دانشکده ادامه می‌دهد در دانشکده هست اما به پست دیگری منتقل شده است.

این کمیسیون براساس اعلامیه وزارت تحصیلات عالی، ده روز مهلت دارد تا اعتراض‌های دانشجویان را بررسی کرده و در مورد آن تصمیم بگیرد.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان همچنین گفته که حل مسایل مربوط به دانشگاه‌ها، از صلاحیت های نهادهای تحصیلات عالی است و "نهادهای غیرمسئول و گروه‌های سیاسی" نباید در این گونه مسایل مداخله کنند.

شماری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی در اعتراض به آنچه که "تبعیض، ضعف مدیریت و برخورد نادرست" در این دانشکده عنوان می کردند، دست به اعتصاب غذا زدند. این اعتصاب از حمایت شماری از نهادهای جامعه مدنی نیز برخوردار شد.

دانشجویان معترض، خواستار برکناری رئیس دانشکده علوم اجتماعی، برکناری یکی از استادان این دانشکده، تغییر در کادر علمی دانشکده و منع "رفتارهای تبعیض آمیز" با دانشجویان بر مبنای مسایل قومی شده بودند.

"پذیرفتن" این خواستها از سوی مسئولان حکومتی که منجر به شکستن اعتصاب غذایی دانشجویان شد، در روزهای اخیر با تظاهرات اعتراضی شمار دیگری از دانشجویان در کابل همراه بوده که از ریاست دانشکده علوم اجتماعی حمایت می کنند.

مطالب مرتبط