کرزی: اگر خارجی‌ها در روند صلح افغانستان دخالت کنند رسوا می‌کنیم

Image caption کرزی:اگر خارجی ها با ما به راه نروند و منفعت افغانستان را در نظر نگیرند ما راه دیگری را در پیش می‌گیریم و باز با شما حرف می‌زنیم و رسوا می‌کنیم

رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که مردم این کشور صلح می‌خواهند و دولت نیز به دقت به این سمت در حرکت است.

وی در عین حال افزوده است که در روند مذاکرات صلح خارجی‌ها به دنبال منافع خود هستند و در روند صلح افغانستان مداخله می‌کنند.

حامد کرزی هشدار داد: "اگر خارجی‌ها با ما به راه نروند و منفعت افغانستان را در نظر نگیرند ما راه دیگری را در پیش می‌گیریم و باز با شما حرف می‌زنیم و رسوا می‌کنیم."

او که با نمایندگان شورای همبستگی ملی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان صحبت می‌کرد خطاب به طالبان گفت که در روند صلح مشارکت کنند و به خارجی ها اجازه دخالت در این روند را ندهند.

آقای کرزی با اشاره به اینکه خارجیان از نام طالبان سوء استفاده می‌کند، افزود:" هر روز خارجی ها می‌آیند و نامه‌ای از آدرس طالبان می آورند. طالبان نباید فریب خارجی ها را بخورند و فرزندان این کشور را باید در آغوش بگیرند زیرا باعث رنج های فراوان برای آنان شده‌اند."

در امضاء پیمان با ناتو و آمریکا عجله نداریم

حامد کرزی درباره امضاء پیمان استراتژیک با آمریکا و سازمان پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) گفت که ما برای امضاء پیمان با آنان عجله نداریم و با دقت و احتیاط حرکت می کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد که "خارجیها از ما پایگاه نظامی می‌خواهند ولی ما هم پیش شرطهای داریم. که تامین صلح، تقویت ساختارهای دولتی و اقتصادی کشور از جمله پیش‌شرطهای افغانستان می‌باشد."

کرزی افزود که دولت افغانستان با توجه به اینکه رسانه‌ها، مردم و صاحب نظران اصرار دارند که این قرارداد زودتر امضاء شود، ولی دولت با دقت در این زمینه حرکت می‌کند، تا مانند قرار داد 'گندمک' باعث بدبختی کشور نشود. به همین دلیل دولت با تدبیر و جرئت در این راستا گام بر می‌دارد.

اشاره حامد کرزی به معاهده بین افغانستان و بریتانیا در حدود یکصد و چهل سال پیش است که حق حاکمیت ملی افغانستان را با محدودیت هایی مواجه ساخت.

رئیس جمهور آینده چه کند؟

کرزی با تاکید براینکه، برگزاری انتخابات در سال ۱۳۹۳ یک امر حتمی است، گفت که رئیس جمهور آینده باید تمام مردم افغانستان را به یک دید بنگرد.

او افزود که رئیس جمهور آینده افغانستان باید دل و جرات آن را داشته باشد که زیر بار و فشار خارجیها نرود، به آزادی مطبوعات احترام بگذارد زیرا مطبوعات به عنوان چراغ روشن برای نظارت بر اعمال دولت لازم می باشد، اگرچه بعضی از اوقات "نورش بیش از حد و آزار دهنده می‌شود."

رئیس جمهور از مردم افغانستان خواست که در انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری آینده دقت کنند و مانند کشورهای آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته به برنامه‌های آنان برای آینده افغانستان توجه لازم را نمایند.

کرزی افزود که خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری اگر رئیس جمهوری بعدی از او مشوره خواست همکاری خواهد کرد و در غیر آن در خانه خواهد نشست.

رئیس جمهور افغانستان چندی قبل نیز اعلام کرد که آمریکا خواستار ایجاد نه پایگاه در افغانستان است و شماری دیگر از کشورهای عضو ناتو نیز می‌خواهند در افغانستان پایگاه نظامی داشته باشند.

سفارت آمریکا در کابل سخنان حامد کرزی درمورد پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ را نادرست دانست.

مطالب مرتبط