فوتبالیست افغان از هند جایزه گرفت

Image caption اسلام الدین امیری بازیکن تیم ملی افغانستان یکی از مهم ترین جایزه فوتبال هند را بدست آورد

فوتبالیست افغان بهترین جایزه سال ۲۰۱۳ بینندگان هند را بدست آورد. اسلام الدین امیری اکنون در لیگ هندوستان توپ می‌زند و عضو تیم ملی افغانستان است.

این جایزه توسط اتحادیه بازیکنان فوتبال هند(FPAI) در نظر گرفته شده که هر ساله به بهترین بازیگر جوان، بهترین بازیکن خارجی، بهترین بازیکن هندی، بهترین داور میدان، بهترین سازمان دهنده و بهترین بازیکن از نظر تماشاگران داده می‌شود.

طاهر روفی مدیر فنی فدراسیون فوتبال افغانستان در این باره به بی‌بی‌سی گفت که امیری از تیم فوتبال فیروزی کابل به تیم ملی افغانستان راه یافت.

او با اشاره به اینکه امیری بهترین دفاع تیم ملی افغانستان است، افزود: این بازیکن برای سه فصل است در لیگ فوتبال هند بازی می‌کند.

روفی بیان داشت که علاوه بر امیری، بلان آرزو و حمید یوسف زی از بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان، در لیگ هندوستان بازی می‌کنند. تیمی که بلال آرزو عضو آن است جام قهرمانی لیک فوتبال هندوستان را بدست آورده است.

او ابراز امیدواری کرد که حضور بازیکنان افغان در بازیهای بین المللی نه تنها به رشد فوتبال در کشور کمک کند، بلکه دستاوردهای بزرگی برای فوتبال افغانستان به ارمغان آورد.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، حدود دو ماه قبل در گزارشی از روند رشد فوتبال افغانستان‌ استقبال کرده و رشد فوتبال زنان در این کشور را نیز قابل قبول توصیف کرد.

در گزارشی که در حدود دوماه قبل فیفا درباره وضعیت فوتبال افغانستان منتشر کرد در مورد رشد فوتبال افغانستان نوشت که براساس آمار رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان درسال ۲۰۰۶ میلادی، تعداد بازیکنان ثبت شده این فدراسیون به ۱۹ هزار نفر می‌رسید، و حالا این رقم به ۵۴ هزار نفر افزایش یافته است.

افغانستان در رده بندی فیفا در سال ۲۰۱۲ چهل و هشت پله صعود کرد. فیفا با اشاره به این ارتقا نوشته است که این موفقیت نشان می‌دهد که تلاشهای برای رشد فوتبال در افغانستان نتیجه داده است.

فیفا رشد فوتبال زنان در افغانستان را نیز قابل قبول دانسته و افزوده است که در سراسر افغانستان ۲۲۴ فوتبالیست زن، یک مربی با گواهینامه سطح 'سی' و چهار داور بین المللی وجود دارد.

مطالب مرتبط