عفو بین الملل خواستار توقف حمله به کارمندان امداد درافغانستان شد

Image caption عفو بین الملل خواستار محاکمه عاملان حمله به دفتر کمیته صلیب سرخ جهانی در افغانستان شده است

سازمان عفو بین الملل از گروه‌های درگیر در افغانستان خواسته است حمله به کارمندان نهادهای امداد رسان در این کشور را متوقف کنند.

این سازمان با انتشار اعلامیه افزوده که حمله نیروهای نظامی به این نهادها جرایم جنگی به حساب می‌آید و باید فورا متوقف شود.

گروه‌های شورشی بارها به کارمندان و دفاتر امداد رسانی در افغانستان حمله کرده اند.

در آخرین مورد دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، چهارشنبه ۸ جوزا/خرداد هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

در این حمله، یک نگهبان دفتر کمیته صلیب سرخ کشته و یک کارمند خارجی و دو کارمند داخلی آن به طور سطحی زخمی شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته‌اند.

جرایم جنگی

اسابیل ارادون، معاون بخش آسیایی کمیته صلیب سرخ گفته است:" نهادهایی مانند صلیب سرخ، باید قادر باشند تا ماموریت خطیرشان را در قبال نجات جان مردم انجام دهند. بدون ترس و خشونت کارشان را انجام دهند. حمله به این کارمندان توهین به انسانیت تلقی می‌شود."

آقای ارادون حمله به کارمندان و دفاتر امداد رسان را جرایم جنگی خواند و گفت عاملان حمله به دفتر کمیته صلیب سرخ درشهر جلال آباد باید شناسایی و با همکاری نهادهای بین المللی حقوقی، با معیارهای بین المللی محاکمه شوند.

ارادون تاکیده کرده که "حملات عمدی به کارمندان امداد براساس قانون بین‌المللی اکیدا ممنوع و جرایم جنگی محسوب می‌شود. طالبان و سایر گروه‌های مسلح باید فورا حمله به مراکز امداد رسانی را ممنوع اعلام کند. زیرا تعداد زیادی از افغان‌ها در این کشور به گروه‌های امداد نیازمند هستند."

او تصریح کرده است که افغانستان بدترین شاخص‌های بین المللی را در زمینه بهداشت دارد و مردم برای دسترسی به مراکز بهداشت با مشکلات زیادی روبرو هستند.

به گفته این مقام عفو بین‌الملل حمله به کارمندان امداد می‌تواند زمینه دسترسی مردم به کارمندان صحی را بخصوص در روستاها و مناطق که جنگ در آن جریان دارد، دشوار سازد.

مطالب مرتبط