تحصن اهالی فاریاب در اعتراض به درج نشدن قومیت در شناسنامه الکترونیک

Image caption معترضان گفته اند که تا زمان دریافت پاسخ مثبت به تحصن ادامه می دهند

شماری از فعالان مدنی، فرهنگی و دانشجویی ولایت فاریاب در شمال افغانستان در اعتراض به تصمیم اخیر مجلس نمایندگان مبنی بر عدم درج قومیت شهروندان در شناسنامه الکترونیک تحصن کرده‌اند.

معروف سمر از سازماندهندگان این تحصن به بی‎بی‎سی گفت که شمار معترضان به حدود سیصد نفر می‎رسد و تصمیم گرفته‌اند تا زمانی که به خواست آنها پاسخ مثبت داده نشده به تحصن خود در خیمه‎هایی در پارک شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب ادامه دهند.

آقای سمر افزود که خواست اصلی معترضان لغو تصمیم اخیر مجلس است و آنها خواستار آن هستند که نام‎های اقوام شهروندان کشور باید در شناسنامه‎های الکترونیک درج شود.

معروف سمر گفت: "اگر نام‎های اقوام شهروندان در تذکره الکترونی ذکر نشود، توزیع تذکره الکترونیک را تحریم می‎کنند و کسی در فاریاب تذکره الکترونیک نمی‎گیرد."

او تاکید کرد تا زمانی که خواست معترضان برآورده نشود، آنها به تحصن ادامه می‎دهند.

درج نام‎های اقوام و دین شهروندان در شناسنامه‎های الکترونیک از موارد جنجالی در مذاکرات مجلس در بررسی قانون ثبت احوال نفوس بود.

چهارشنبه گذشته مجلس به دنبال بحث‎های پرتنش تصمیم گرفت که دین شهروندان در این سناسنامه‎ها درج شود اما نام‎های اقوام آنها درج نشود.

براساس این تصمیم، نام و نام خانوادگی، نام پدر و نام پدر بزرگ، محل سکونت اصلی و فعلی، تاریخ و محل تولد صاحب شناسنامه از موارد دیگری است که درج آنها در شناسنامه مورد تایید قرار گرفته است.

شناسنامه‎های الکترونیک به دو زبان فارسی و پشتو چاپ شده و در پشت آن تمام مشخصات صاحبان آنها به زبان انگلیسی نوشته خواهد شد.

قانون ثبت احوال نفوس در مجلس نمایندگان بررسی می‏‏‌شود و هنوز شماری از مواد آن به تصویب نرسیده است.

معروف سمر در مصاحبه خود با بی‎بی‎سی گفت که نمایندگان با اجابت خواست معترضان، باید ماده مربوط به ویژگی‏‎های شناسنامه‎های الکترونیک را بازنگری کنند، در غیر آن معترضان انتظار دارند که مجلس سنا و رئیس جمهوری به این درخواست پاسخ مثبت دهند.

Image caption معترضان شامل افراد عادی، فعالان مدنی و فرهنگی و دانشجویان هستند

این شناسنامه‎ها هنوز منتشر نشده و انتظار می‎رود که پس از تصویب قانون ثبت احوال نفوس توزیع آن عملاً آغاز شود.

شناسنامه‎های کنونی برگه‎های عادی و تنها به زبان پشتو چاپ شده است. در این شناسنامه‎ها "ملیت" شهروندان "افغان" نوشته می‎شود و ذکری از اقوام آنها نمی‎شود.

اما پیش از حکومت حامد کرزی، رئیس جهموری افغانستان، گزینه درج اقوام کشور در شناسنامه‎ها وجود داشت.

با آغاز برنامه انتشار شناسنامه‎های الکترونیک بحث‎ها درباره درج و عدم درج ملیت و قومیت شهروندان و همچین زبان این شناسنامه‎ها بالا گرفت.

بر اساس تصمیم تازه مجلس، در شناسنامه‎های جدید ملیت و قومیت شهروندان درج نمی‎شود و به باور شماری از نمایندگان، ذکر "جمهوری اسلامی افغانستان" بیانگر تابعیت و ملیت آنها است و نیازی به ذکر نام‎های اقوام شهروندان نیست.

هر چند طرفداران ذکر اقوام در شناسنامه‎ها در مجلس کم نیستند، اما تصویب تصمیم اخیر مجلس بیانگر آن است که آنها در اقلیت هستند.

مطالب مرتبط