امینت ملی افغانستان: ۳۱ طالب در بدخشان کشته شدند

Image caption ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی های نا آرام بدخشان در سه ماه گذشته بوده است

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در عملیات روز پنجشنبه (۹ جوزا/ خرداد) نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج و اشکاشم ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان سه فرمانده ارشد طالبان و ۲۷ عضو این گروه کشته شده‌اند.

در خبرنامه که از سوی اداره امنیت ملی افغانستان منتشر شده، نام فرماندهان طالبان ملا محمد حکیم، ملا حاجی‌ شمس، ملا صمد و ملا گدا محمد ذکر شده و ادعا شده که در دوماه گذشته ۱۹ فرمانده ارشد طالبان در این ولسوالی کشته شده اند.

در این خبرنامه آمده که: "امنیت ملی توانسته است از اهداف شوم و خصمانه کشورهای همسایه بخصوص سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (ای اس ای) که در نظر داشتند از طریق گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان مانع توسعه اقتصادی این منطقه شوند، جلوگیری کند."

در این خبرنامه تاکید شده که هدف پاکستان جلوگیری از احداث جاده راه ابرایشم بود که قرار است افغانستان از مسیر ولسوالی وردوج به کشور چین وصل کند.

امنیت ملی افزوده است که سازمانهای اطلاعاتی منطقه بخصوص آی اس آی امکانات مالی و نظامی را در اختیار گروه‌های تروریست قرار می‌دهد تا مانع اجرای این پروژه اقتصادی شود.

امنیت ملی افزوده که اکنون نیروهای امنیتی افغان اوضاع را تحت کنترول داشته و تلاش دارند تا مانع از هرگونه فعالیت تخریب کارانه در این منطقه شوند و در این راستا عملیات نظامی را نیز راه اندازی کرده است.

وردوج

ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی‌های بیست و هفت گانه ولایت بدخشان است که برای طالبان از نظر استراتژیک دارای اهمیت است.

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایاتی نسبتا آرام این کشور به شمار می‌رود. این ولایت با پاکستان و ولایت ناآرام نورستان هم مرز است و گمان می‌رود که شورشیان از همین راه‌ها تلاش می‌کنند بدخشان را ناآرام سازند.

ولسوالی وردوج حدود شصت کیلومتر از مرکز بدخشان فاصله دارد. مرکز آن چاکران است. این ولسوالی دارای کوه های بلند و دره های پراکنده و بزرگ است و این سبب شده که شورشیان به راحتی در این منطقه جا به جا شوند.

مطالب مرتبط