روزنامه‌های کابل: شنبه ۱۱جوزا

روزنامه‌های روز شنبه کابل رویکرد جوانان ایرانی به مسایل جنسی، اهانت به آیت الله خمینی و خامنه‌ای در کابل و درخواست دادستان کل افغانستان برای معرفی ۵ نماینده‌ مجلس نمایندگان که به فساد و سوء استفاده از مقام متهم هستند، به این نهاد را مهم دانسته‌اند.

روزنامه ۸صبح مقاله‌ای را از مجله فارین پالیسی تحت عنوان، 'ایران: جمهوری عشق و حال' ترجمه و نشر کرده است.

در این مقاله استدلال شده که در ایران انقلاب بی‌سابقه‌ جنسی در حال متولد شدن است.

این روزنامه با طرح این پرسش که این روند انقلاب را سرنگون خواهد کرد؟ افزوده است که هرگاه صحبت از ایران پیش می‌آید، چه تصویری در ذهن شما متبادر می‌گردد؛ آیت‌الله‌ها، محافظه کاران مذهبی و زنان محجبه؟ یا انقلاب جنسی؟ حدس آخر‌تان درست است.

۸صبح نوشته که در سی‌سال گذشته سیاست‌های افراطی جمهوری اسلامی رسانه‌های غربی را به خود مصروف داشته، ولی این کشور تغییرات بنیادین اجتماعی و فرهنگی را تجربه می‌کند.

این روزنامه افزوده که این انقلاب الزاما مثبت و یا منفی نیست، اما در ذات خود یک پدیده بی‌سابقه است. تغییر دیدگاه‌های اجتماعی چنان در سه دهه‌ گذشته تحول یافته که وقتی ایرانیان مهاجر به کشورشان مسافرت می‌کنند، از دیدن تغییرات تکان می‌خورند.

۸صبح ادعا کرده که وقتی پای مسایل جنسی پیش می‌آید، ایران خیلی سریع مسیری را که بریتانیا و آمریکا رفت، می‌پیماید. معلومات قابل توجهی دراین باره در گزارش‌ها و آمار رسمی حکومت ایران می‌توان دید. به‌عنوان مثال کاهش زاد و ولد، پذیرش داروهای پیش‌گیری و برنامه تنظیم خانواده و هم‌چنین کاهش نقش های سنتی خانواده را می‌توان در گزارشها یافت.

این روزنامه نرخ سالانه‌ رشد جمعیت را ۳.۹ در سال ۱۹۸۶ میلادی گزارش داده که در سال ۲۰۱۲ به ۲.۱ درصد کاهش یافته است. میانگین سن ازدواج برای مردان از ۲۰ به ۲۸ سال و برای زنان بین ۲۴ تا ۳۰سالگی افزایش یافته است.

۸صبح افزوده است که در اوایل دهه نود، روسپی‌گری در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران به ‌ویژه در تهران وجود داشت ولی از دید‌ها پنهان بودند. اکنون سروکله‌ی تن‌فروشان در یک چشم زدن پیدا می‌شود. اغلب این کارگران جنسی در مناطق خاصی ایستاد شده و مشتریان با خودر‌وهای خود آن‌ها را می برند.

این روزنامه افزوده که نسل جوان با تغییر رفتارهای جنسی خود نوعی از مقاومت منفی علیه نظام حاکم را به‌ وجود آورده‌اند. برای پس زدن سختگیری‌های دولت، ایرانیان به‌صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه مشروعیت نظام خود را زیر سوال می‌برند.

روزنامه انصاف نیز نسبت به اهانت به آیت الله خمینی و خامنه ای هشدار داده و نوشته است که دست فتنه اعتقادات دینی و وحدت ملی ما را نشانه رفته است.

این روزنامه ادعا کرده که آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ایران، عکسهای آیت الله خمینی و خامنه‌ای به نوعی قرآن سوزی و مبارزه با مقدسات دینی و مذهبی مسلمانان تلقی گردیده و به شدت خشم و انزجار مردم انقلابی و مومن پیرو مرجعیت را بر انگیخته است.

روزنامه انصاف هشدار داده که حلقات مردمی اعلام آمادگی برای مقابله با هرگونه هتاکی علیه مقدسات دینی و شخصیت های مذهبی را نموده‌اند.

این روزنامه از دولت افغانستان خواست تا در خصوص حرکتهای تفرقه افگنانه حساس بوده و در راستای تحت پیگرد قرار دادن' هتاکان و جلوگیری از تکرار مجدد آن احساس مسئولیت بیشتر نماید.'

حدود سیصد تن از شهروندان کابل روز پنجشنبه گذشته در اعتراض به آنچه "مداخلات کشورهای خارجی" در امور افغانستان اعلام داشتند، راهپیمایی کردند.

معترضان، دولت ایران و پاکستان را متهم کرده و از حکومت افغانستان خواسته اند که دست افرادی را که به نفع کشورهای خارجی کار ‌می‌کنند از قدرت کوتاه کند.

روزنامه ویسا نیز خبر داده است که دادستانی کل افغانستان از مجلس نمایندگان افغانستان خواسته است که ۵ نماینده مجلس افغانستان این کشور را که متهم به فساد هستند تا روز دوشنبه به این نهاد معرفی کند.

به گزارش این روزنامه دادستانی کل اعلام کردند در صورتیکه این افراد تا زمان تعیین شده به دادستانی معرفی نشوند، آنان ممنوع الخروج اعلام و وظایف شان به حالت تعلیق در آورده خواهد شد.

ویسا افزوده است که این اداره تاکنون سه مکتوب به مجلس نمایندگان افغانستان ارسال کرده که هنوز پاسخی در زمینه دریافت ننموده‌است.

این روزنامه افزوده است که تنها محمد نعیم لالی حمید زی نماینده ولایت قندهار تاکنون به دادستان کل افغانستان حاضر شده است.

۶ نماینده مجلس نمایندگان افغانستان در صحن علنی مجلس از سوی عمر زاخیلوال وزیر مالیه /دارایی این کشور به دست داشتن در قاچاق و سوء استفاده از مقام خود متهم شده بودند.

مطالب مرتبط