صلاح‌الدین ربانی: اگر روند صلح به نفع مردم نباشد، به راه دیگری فکر کنیم

صلاح‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، می‌گوید اگر روند صلح این کشور به نفع و خواست مردم نباشد، حاضر است روی میکانیزم دیگری فکر کند.

شورای عالی صلح بر اساس فیصله‌های جرگه مشورتی صلح، حدود سه سال پیش به منظور مذاکره با مخالفان مسلح دولت افغانستان ایجاد شد، اما کارنامه‌ این شورا با انتقادهای روبرو بوده است.

آقای ربانی در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ژنرال داوود داوود فرمانده زون شمال افغانستان که امروز در کابل برگزار شده بود، صحبت می‌کرد.

صلاح الدین ربانی که سرپرست حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز است، در پی کشته شدن پدرش، برهان الدین ربانی، دو سال پیش ریاست شورای عالی صلح را به عهده گرفت.

او گفت: "در یک سال که این مسئولیت را دارم، همواره با اعضای ارشد جمعیت اسلامی هماهنگ بوده ایم. هرگاه جمعیت اسلامی تشخیص دهد که منافع مردم افغانستان با این میکانیزم تامین نمی‌شود، در آن صورت مشترکا تصمیمی دیگری اتخاذ خواهیم کرد."

آقای ربانی جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد اما او ظاهرا به انتقادهای اشاره داشت که از سوی شماری از رهبران جبهه متحد پیشین (ائتلاف شمال) بر شورای عالی صلح و مذاکرات با مخالفان مسلح دولت وارد شده است.

آنها می‌گویند در حالیکه شورای عالی به گروه طالبان امتیازات زیادی داده است، این گروه همچنان به آنچه آنها "ترور زنجیره‌ای شخصیت‌های جبهه متحد پیشین" می‌خوانند، ادامه داده است.

آنها مدعی اند که این "ترورهای زنجیره‌ای" تلاشی است برای برچیدن فرماندهانی که طالبان می‌دانند پس از خروج نیروهای خارجی در پایان سال ۲۰۱۴ در برابر آنها خواهند ایستاد.

اما دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که مذاکره با مخالفان مسلح دولت خواست مردم افغانستان است و از سوی جرگه مشورتی صلح مورد تائید قرار گرفته است.

از سوی دیگر طالبان اصلی ترین گروه مخالف مسلح دولت افغانستان هیچگاهی انجام مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان را تائید نکرده اند.

دومین سالگرد کشته شدن ژنرال داوود

Image caption ژنرال داوود دو سال پیش در تخار کشته شد

در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ژنرال داوود، شماری از مقام های دولتی، اعضای پارلمان افغانستان، سران احزاب، مخالفان سیاسی و فرماندهان جهادی حضور داشتند.

ژنرال داوود همراه با شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار و پنج نفر دیگر دو سال پیش در جریان یک حمله انتحاری در ولایت تخار کشته شدند.

شماری از شرکت کنندگان این مراسم از آنچه آنها "ناتوانی دولت در بازداشت و پیگرد عاملان قتل‌های زنجیره ای" می‌خواندند، انتقاد کردند.

عبدالله عبدالله از سران مخالف سیاسی دولت گفت: "از این حکومت این جواب را توقع نداریم اما حق داریم که جواب بخواهیم. ما خواستار بررسی پرونده‌های قتل‌های زنجیره‌ای هستیم و این حق مردم افغانستان است."

مطالب مرتبط