شب به یاد ماندنی برای موسیقی کلاسیک افغانستان

Image caption مراسم اعطای عضویت افتخاری انجمن سلطنتی فیلارمونیک بریتانیا به پنج موسیقیدان

در شب چهاردهم می امسال، دکتر احمد سرمست، بنیانگذار انستیتوی ملی موسیقی افغانستان عضویت افتخاری انجمن سلطنتی فیلارمونیک لندن را به عنوان قدردانی از فعالیت‌های هنری اش کسب کرد.

این یکی از مهمترین عناوین موسیقی کلاسیک در دنیا است. آقای سرمست و چهار موسیقیدان دیگر دنیا این جایزه را همزمان با دوصد سالگی ایجاد این انجمن دریافت کردند.

پس از سخنرانی ورنون اِلیس، رئیس شورای فرهنگی بریتانیا، همه شرکت کنندگان این مراسم که در سالن هتل دورچیستر لندن گردهم آمده بودند، به پا خواستند و برای مدت طولانی کف زدند.

فضا کاملا هیجانی و پر از احساسات بود.

انجمن سلطنتی فیلارمونیک لندن

این مراسم با شکوه برای چه برگزار شده بود و چه چیزی این پنج موسیقیدان برجسته را در آن شب به لندن آورده بود؟

انجمن سلطنتی فیلارمونیک در سال ۱۸۱۳ در لندن تاسیس شد و امسال از فعالیت آن دو سده می‌گذرد.

با توجه به قوت و غنای موسیقی کلاسیک در بریتانیا، به مشکل می‌شود باور کرد که تا سال ۱۸۱۳ هیچ انجمن دایمی ارکستر در لندن وجود نداشته است.

به همین دلیل انجمن موسیقی فیلارمونیک از سوی گروهی از موسیقیدانهای حرفه‌ای ایجاد شده و از زمان تاسیس تا بحال از طریق حمایت فعال از هنرمندان و موسیقیدانها، تلاش کرده تا یک آینده روشن برای موسیقی کلاسیک تضمین شود.

یک بخش مهم کار انجمن موسیقی فیلارمونیک لندن، به رسمیت شناختن و تجلیل از دستاوردهای دنیای موسیقی است که در مراسم اهدای جوایز سالانه این انجمن صورت می‌گیرد.

عضویت افتخاری انجمن کلاسیک فیلارمونیک یکی از مهمترین جوایزی است که برای تجلیل از خدمات افراد در عرصه موسیقی به او اهدا می‌شود.

از سال ۱۸۲۶ تا کنون، کمتر از ۱۳۰ نفر این عضویت افتخاری را دریافت کرده بودند و اولین کسی که این جایزه را دریافت کرد، کارل ماریا فون وبر، موسیقیدان شهیر آلمانی بود.

در میان دیگر دریافت کنندگان این جایزه، چهره های مشهور چون هکتور برلیوز، واگنر، یوهانس برامس و ایگور استراوینسکی شامل هستند

Image caption قرار است شاخه‌های از انستیتوی ملی موسیقی افغانستان به زودی در دیگر شهرهای افغانستان نیز ایجاد شود.

انجمن کلاسیک فیلارمونیک، در سالگرد دوصد سالگی‌اش عضویت افتخاری این انجمن را به پنج موسیقیدانی اهدا کرد که آنها به توسعه موسیقی کلاسیک در محلاتی بسیار دشوار جهان کمک کردند.

این پنج موسیقیدان موسیقی را در دل جوامعی زنده کردند که با چالش های زیادی مواجه هستند. آنها از موسیقیدان‌های جوان حمایت کردند و تاثیری قابل توجه در ایجاد تنوع در موسیقی داشتند.

ریکاردو کاسترو، به موسیقیدان‌های جوان در شهر باهیای برازیل کمک می‌کند و به آنها در رسیدن به اهدافشان بدون توجه به اینکه تا چه حدی محروم هستند، کمک می‌کند.

آیرون دورکین در آمریکا به موسیقیدانهای جوان سیاه پوست و لاتین کمک می‌کند تا موسیقی کلاسیک انعکاس دهنده تنوع جامعه آمریکا باشد.

روزمری نالدن به صدها استعداد جوان در آفریقای جنوبی کمک کرده است تا وارد دنیای موسیقی شوند. این جوانان به صورت روزمره با تهدید فقر، خشونت و اعتیاد به مواد مخدر روبرو هستند.

آرمند دیانجیندا، آرکستر موسیقی را در کنشاسا پایتخت جمهوری دموکراتیک کانگو ایجاد کرده، کشوری که با فقر و جنگ دست و گریبان است.

و دکتر احمد سرمست از طریق ایجاد نخستین مکتب/مدرسه موسیقی در افغانستان موسیقی را به این کشور بازگردانیده است. موسیقی در افغانستان از سوی طالبان خاموش شده بود.

داستان او بیانگر نخستین گام‌های یک ملت برای احیای میراث موسیقی و توسعه آینده موسیقی از طریق سرمایه‌گذاری روی استعدادهای جوان است. من خودم در سفری با او به کابل رفتم و شاهد تلاشهای بی‌نظیرش بودم.

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان

Image caption عضویت افتخاری انجمن سلطنتی فیلارمونیک به دلیل خدمات فوق‌العاده دکتر سرمست به موسیقی و جوانان کشورش به او اهدا شده است.

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان از سوی دکتر سرمست ایجاد شد و در سال ۲۰۱۰ به همکاری وزارت معارف افغانستان گشایش یافت.

این انستیتو در ساختمان سابق مکتب هنرهای زیبا موقعیت دارد و ۱۵۰ دانش آموز در آن آموزش می بینند. قرار است شمار دانش آموزان به ۳۰۰ تن افزایش یابد که نیمی از آنها دختر خواهند بود.

دکتر سرمست در کنسرواتوار ماسکو آموزش دیده و بعدا تحصیلات خود در زمینه موسیقی را در آسترالیا ادامه داد. او دکترای خود را در مورد موسیقی افغانستان از دانشگاه موناش آسترالیا بدست آورد.

او در سال ۲۰۰۶ برای بررسی این موضوع که چگونه می‌شود آسیب‌های ناشی از جنگ بر موسیقی افغانستان را برطرف کرد، به این کشور بازگشت.

دکتر سرمست تلاش زیادی به خرج داده تا آینده‌ای برای افغانستان به وجود آورد که موسیقی در آن نقش شفابخش داشته باشد. نیمی از دانش‌آموزان مکتب ملی موسیقی افغانستان کودکان یتیم و خیابانی هستند.

قرار است شاخه‌هایی از این انستیتو که موسیقی کلاسیک افغانی و غربی تدریس می‌کند، به زودی در دیگر شهرهای افغانستان نیز ایجاد شود.

عضویت افتخاری انجمن سلطنتی فیلارمونیک به دلیل خدمات فوق‌العاده دکتر سرمست به موسیقی و جوانان کشورش به او اهدا شده است.

قابل یادآوری است که شورای فرهنگی بریتانیا در زمینه توسعه آموزش و نصاب آموزشی به انستیتوی ملی موسیقی افغانستان، کمک می‌کند و همچنین تلاش دارد تا زمینه تحصیل شماری از دانش‌آموزان این انستیتو را در بریتانیا فراهم کند.

مطالب مرتبط