نشانی‎های شهر کابل کدگذاری و نام‎گذاری می‎شود

Image caption کابل از معدود پایتخت‎هایی جهان است که محلات، خیابان‎ها، کوچه‎ها و خانه‎های آن کدگذاری نشده است

وزارت مخابرات و شهرداری کابل اعلام کرده‌اند که همه خانه‎ها، خیابان‎ها و کوچه‎های شهر کابل را شماره‎گذاری و نام‎گذاری می‎کنند.

کابل از معدود پایتخت‎هایی جهان است که محلات، خیابان‎ها، کوچه‎ها و خانه‎های آن کدگذاری نشده است و حتی شمار زیادی از محلات و خیابان‎های آنها نام ندارد.

این امر یافتن نشانی‎ها را برای خیلی‎ها دشوار کرده است.

حالا وزارت مخابرات و شهرداری کابل تصمیم گرفته اند که با اجرای طرح بیست میلیون دلاری به این دشواری پایان دهند.

این پروژه در دو مرحله اجرا می‎شود: در آغاز محلات، خیابان‌ها، کوچه‎ها و خانه‎ها شماره‎گذاری و نامگذاری می‌شود و در مرحله بعدی نقشه الکترونیک شهر کابل ساخته می‎شود.

مقامات می‎گویند پس از اجرای این پروژه در کابل، این برنامه را به ولایات مختلف افغانستان توسعه می‎دهند.

اجرای این پروژه در کابل بیشتر از یک سال وقت می‎گیرد.

امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان در مراسم امضای تفاهمنامه اجرای این طرح با شهرداری کابل، ابراز امیدواری کرد که این کار برابر با معیارهای جهانی باشد.

آقای سنگین گفت:"این پروژه دو بخش دارد، اول سیستم سنتی است که در تمام شهرهای دنیا معمول است که لوحه (تابلو) نصب می‎شود و بخش دوم آن نقشه الکترونیکی است."

او افزود: "حالا مردم نقشه یک شهر را در کامپیوتر یا موبایل خود دارند. ما نیاز داریم تا نقشه کابل را به همین سیستم آماده کنیم."

عملیاتی شدن این برنامه بیش از بیست میلیون دلار هزینه برمی‎دارد که از بودجه ملی افغانستان پرداخت می‎شود.

در حال حاضر به جز چند محله شهر کابل و ولایات، هیچ خانه و خیابانی، نشانی و کد مشخصی ندارد، اما حالا وزارت مخابرات و شهرداری کابل انتظار دارند تا با اجرای این برنامه، مشکل تا حدی مرفوع شود.

با آنکه بخش‎هایی از شهر کابل وارد نقشه گوگل شده اما ظاهراً در حد محلات شناخته شده و خیلی مشهور است؛ مانند پارک شهرنو، محله قلعه فتح الله و تایمنی.

مطالب مرتبط