معترضان در دانشگاه کابل خواهان کناره‌گیری وزیر تحصیلات عالی شدند

Image caption این دانشجویان و استادان با رد ادعای اعتصاب‎کنندگان گفته‌اند که ضعف مدیریت، تبعیض و برخورد نادرست در دانشکده علوم اجتماعی وجود ندارد

شماری از دانشجویان دانشگاه کابل می‌گویند که کلاس‌های درس به دلیل اعتصاب ده‌ها استاد تعطیل شده، اما سخنگوی وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که درس‌ها به‌صورت عادی ادامه دارد.

یک دانشجوی معترض به بی‎بی‎سی گفت: "وقتی صبح از خانه حرکت می‌کنیم و این جا که می‎آییم، [می‌بینیم] که استادان اعتصاب کرده‌اند. این چطور دولت و چطور وزیر است که حرف‌های ما را گوشش نمی‌کنند؟"

پیش از ظهر روز یکشنبه، ۱۲ جوزا/خرداد شماری از استادان و دانشجویان در همایشی در داخل محوطه دانشگاه شرکت کردند و صدای آنها از طریق بلندگو در بیرون محوطه شنیده می‌شد، اما نگهبان‌های مسلح از ورود خبرنگاران به داخل دانشگاه جلوگیری کردند.

این نگهبان‌ها گفتند که این دستور وزارت تحصیلات عالی است که به هیچ رسانه‌ای اجازه ورود به محوطه دانشگاه را ندهند.

دانشجویی که در این همایش حضور داشت، به بی‌بی‌سی گفت: "برای تظاهراتی که در همین چند روز جریان داشت، استادان گردهمایی داشتند. گفته‌اند تا به حقوق خود نرسیده‌اند، به کلاس‌ها نمی‌روند."

اما عظیم نوربخش سخنگوی وزارت تحصیلات عالی گفت: "درس‎ها فعلاً به صورت عادی ادامه دارد."

عبدالباقی حصاری یکی از استادان دانشگاه کابل گفت یکی از خواست‌های آنها تصویب قانون تحصیلات عالی است که به تعبیر او، از سالها پیش به این سو در "گروگان پارلمان" است و تصویب نمی‌شود.

پنج سال پیش جنجال بر سر واژه‌های دانشگاه و پوهنتون در این قانون مانع تصویب این قانون شد و اخیرا هم که طرح این قانون مورد بررسی قرار گرفت، این جنجال‌ها بار دیگر بالا گرفت و تصویب آن به تاخیر افتاد.

Image caption این دانشجویان که شمار آنها به بیش از ۸۰ نفر می‌رسد، هشت روز در مقابل ورودی پارلمان اعتصاب غذا کردند و خواستار انجام اصلاحات در دانشگاه و به ویژه دانشکده علوم اجتماعی شدند

به گفته آقای باقی، خواست دیگر استادان معترض برکناری وزیر تحصیلات عالی و "اعاده حیثیت" خود به دنبال طرح اتهام‌هایی از جانب شماری دیگر از دانشجویان مبنی بر "ضعف مدیریت و برخورد نادرست و تبعیض‌آمیز" در دانشکده علوم اجتماعی است.

این دانشجویان که شمار آنها به بیش از ۸۰ نفر می‌رسد، هشت روز در مقابل ورودی پارلمان اعتصاب غذا کردند و خواستار انجام اصلاحات در دانشگاه و به ویژه دانشکده علوم اجتماعی شدند.

آنها رئیس و یکی از استادان دانشکده علوم اجتماعی را مانع انجام اصلاحات می‌دانستند و خواستار برکناری آنها شدند.

هر چند وزیر تحصیلات عالی و دو مشاور ارشد رئیس جمهوری با حضور در محل اعتصاب اعلام کردند که تمام خواست‌های دانشجویان پذیرفته شده، اما چهارشنبه گذشته وزارت تحصیلات عالی اعلام کرد که هیاتی برای بررسی خواست‌های دانشجویان معترض و مخالفان آنها تعیین شده است.

این وزارت در یک اعلامیه رسمی خود گفته که این هیئت تا هشت روز دیگر باید نتایج بررسی‌های خود را گزارش دهد تا تصمیم نهایی در این مورد اتخاذ شود.

اعتراض دانشجویان اعتصاب‌کننده و اعلام پذیرش خواست‎های آنها از سوی دولت، تظاهرات شماری دیگری از دانشجویان و برخی از استادان دانشگاه کابل را به دنبال داشت.

این دانشجویان و استادان با رد ادعای اعتصاب‎کنندگان گفته‌اند که ضعف مدیریت، تبعیض و برخورد نادرست در دانشکده علوم اجتماعی وجود ندارد.

مطالب مرتبط