روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۲ جوزا

Image caption طنز بدون شرح روزنامه افغانستان

جنجال بر سر درج قومیت‌ها در شناسنامه‌های الکترونیک، نگرانی‌ها در مورد آمار دولت افغانستان از وضعیت کودکان افغان و گزارش‌ها در مورد سفر هیات طالبان به ایران عنوان مطالب اصلی و تحلیلی روزنامه‌های امروز چاپ کابل است.

بیشتر روزنامه‌های دولتی هم درستون‌های خبری خود عمدتا فعالیت‌های روز گذشته مسئولین حکومتی را بازتاب داده‌اند.

در تعدادی از روزنامه های چاپ امروز کابل همچنین تیترهای درشتی در مورد رویدادهای جهان از جمله انتخابات ایران به چشم می‌خورد.

وضعیت کودکان افغان

روزنامه ۸صبح، در مطلب اصلی خود به بهانه روز جهانی کودک، در مورد وضعیت کودکان افغان نوشته است. روزنامه از قول وزیر کار و امور اجتماعی نوشته که حدود ۶.۵ میلیون کودک افغان به آموزش دسترسی ندارند و مشغول کار هستند.

روزنامه همچنین نوشته است که در سال گذشته خورشیدی ۳۳۸ کودک به دلیل درگیری های نظامی کشته شده‌اند که این مساله، نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای بین المللی را به همراه بوده است.

از دیدگاه ۸صبح، کودکان افغان که از آنها به عنوان نسل آینده کشور یاد می‌شود حالا در وضیت بدی به سر می‌برند و نیاز است که دولت و جامعه جهانی به وضعیت شش و نیم میلیون کودک کارگر توجه کند.

در مراسم تجلیل از روزجهانی کودک در افغانستان، روز گذشته مقام های افغان، اعلام کردند که حدود ۶.۵ میلیون کودک به آموزش دسترسی ندارند و صدهزار کودک هم به مواد مخدر معتاد هستند.

دولت افغانستان گفته است که نیم جمعیت این کشور کودکان‌اند که بیش از ده میلیون شان از آموزش و پرورش بهرمند هستند.

روزنامه انگلیسی زبان افغانستان‌اکسپرس، در سرمقاله خود نوشته است که دولت افغانستان تاکنون نتوانسته میزان کودکان در معرض خطر را کاهش بدهد.

به نظر سرمقاله نویس افغانستان‌‎اکسپرس، برنامه های دولت برای کاهش خشونت‌ها علیه کودکان و فراهم آوری زندگی راحت برای کودکان بی‌سرپرست کارا نبوده است.

روزنامه جامعه‌باز، در مطلب اصلی خود زیر عنوان "افغانستان خانه نا امن شش میلیون کودک" به چالش های اجتماعی کودکان افغان پرداخته و نوشته است با وجودی که مشکلات کودکان در افغانستان جدی است اما کودکان افغان به حاشیه رانده شده اند و "در بسیاری از موارد به عنوان عضو رسمی خانواده شناخته نمی‌شوند."

جامعه‌باز، در ادامه نوشته‌است که سطح بلند فقر خانواده‌های افغان، بی سوادی و تاثیرات جنگ‌های گذشته از عوامل موثری است که کودکان افغان را در وضعیت بدی قرار داده است.

به نظر نویسنده، کودکانی که از دنیای کودکانه بیرون شده‌اند و در خیابان و یا هم در مکان های دیگر وادار به انجام فعالیت های شاق هستند، با عقده های روانی بزرگ می‌شوند که ریشه های عمیق اجتماعی دارد.

روزنامه انیس، در یک مطلب تحلیلی در مورد وضعیت کودکان افغان با اشاره به "کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل متحد" نوشته است که اگر فیصله‌های این کنوانسیون در افغانستان مد نظر گرفته می‌شد وضعیت کودکان بهتر بود.

انیس، در ادامه نوشته است که در افغانستان نه تنها کودکان که حتی بسیاری از نوجوانان هم در وضعیت خوب آموزش و تربیت اجتماعی قرار ندارند و توجه چندانی به آنها صورت نگرفته است.

روزنامه باور، هم در یک مطلب تحلیلی در مورد وضعیت کودکان افغانستان آمار بلند خشونت علیه کودکان را قابل توجه خوانده و از قول کارشناسان نوشته است که در ده سال گذشته حکومت توجهی به کودکان نکرده است.

باور نوشته است که "با توجه به مشکلاتی که بیش از شش میلیون کودک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نمی توان به آینده کشور امیدوار بود."

منابع دولتی گفته‌اند که در سال های گذشته برنامه‌های زیادی برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست به اجرا گذاشته‌اند ولی با آنهم تایید کرده‌‎اند که کودکان "در معرض خطر" در افغانستان به حمایت و مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند.

شناسنامه های الکترونیک

اخیرا جنجال بر سر درج و عدم درج قومیت اتباع کشور در شناسنامه های الکترونیک بحث‌های گسترده‌ای را در شورای ملی و ولایات افغانستان به همراه داشته است.

در تازه ترین مورد مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته ۸ جوزا/خرداد، موضوع شناسنامه های الکترونیک را در جلسه عمومی به بحث گرفت و مشخصات این شناسنامه (تذکره) را با حذف قومیت‌ها از شناسنامه‌های الکترونیک نهایی کرد.

به دنبال این تصمیم مجلس، اهالی ولایت فاریاب در شمال افغانستان دست به تحصن زده و از شورای ملی خواستند که از تصمیم خود مبنی بر درج نشدن نام اقوام در شناسنامه های الکترونیک برگردد.

شماری از روزنامه های چاپ کابل سرمقاله های خود را به جنجال های اخیر بر سر شناسنامه های الکترونیک اختصاص داده‌اند.

روزنامه سخن‌جدید، در سرمقاله خود نوشته است که "حذف قومیت از شناسنامه‌های برقی در واقع پروژه‌ای است برای استفاده‌های سیاسی مهندسی شده در درون تیم حاکم" که به منظور خلط ترکیب و تعداد جمعیت اقوام استفاده می‌شود.

دولت افغانستان از سه ماه به اینسو برنامه‌های مقدماتی توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را آغاز کرده است، مقام های وزارت امور داخله گفته‌اند که نام قومیت‌ها برای احصاییه گیری در حافظه شناسنامه ها ثبت می‌شود اما مخالفان این تصمیم، خواسته‌اند که نام قومیت های شان در شناسنامه‌ها چاپ شود.

سخن‌جدید، نوشته که به دلیل گمانه زنی‌هایی که در مورد احتمال استفاده جویی از حذف قومیت‌ها از شناسنامه‌های الکترونیکی وجود دارد باید این تصمیم به صورت روشن توضیح داده شود در غیر آن، شفافیت این اقدام پرسش برانگیز خواهد بود.

روزنامه وحدت، نیز در سرمقاله خود نوشته که مخالفت اعضای مجلس نمایندگان با درج قومیت‌ها در شناسنامه‌های الکترونیک نشان می‌دهد که "هنوز مردم افغانستان مدنی نشده اند."

روزنامه ماندگار، در سرمقاله خود زیر عنوان "آیا داستان شناسنامه‌های الکترونیکی به پایان رسیده است؟" نوشته با وجودی که در بیرون از کشور تمام مردم افغانستان به نام افغان شناخته می‌‎شوند اما "لازم است که در داخل کشور هر شهروند افغانستان با هویت قومی خودش" شناخته شود.

موضوع درج و یا درج نشدن نام اقوام در شناسنامه های جدید الکترونیک، همچنین از موضوعاتی است که بحث های وسیعی در شبکه های اجتماعی به راه انداخته و سبب جر و بحث میان کاربران این شبکه ها در افغانستان شده است.

مطالب مرتبط