دو انفجار در شرق افغانستان جان هفده نفر را گرفت

Image caption انفجار انتحاری روز دوشنبه در محلی پررفت و آمد و نزدیک یک مکتب در شهرک چمکنی ولایت پکتیا روی داده است

زلمی اوریاخیل فرمانده پلیس پکتیا گفته که انفجار انتحاری در شهرک چمکنی ولایت پکتیا در شرق افغانستان، منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شده است.

آقای اوریاخیل افزود که ۹ نفر از افراد کشته شده دانش آموز بودند و یک تن دیگر پلیس محلی بوده است.

به گفته او، فرد بمبگذار موتورسیکلیت بمبگذاری‎شده حامل خود را زمانی منفجر کرد که یک کاروان نظامیان آمریکایی و نیروهای امنیتی در محل رویداد توقف کرده بود.

گزارشگر بی‎بی‎سی در شرق افغانستان می‎گوید که این انفجار در فاصله نزدیکی با یک مکتب/مدرسه و یک محل پررفت و آمد در شهرک چمکنی روی داده است.

شاهدان گفته‎اند که در زمان وقوع این انفجار دانش‎آموزان در حال بازگشت به خانه‌های خود بودند. به همین دلیل، شماری از آنها کشته و زخمی شدند.

گزارش‌ها از پکتیا حاکی است که دو سرباز آمریکایی هم در این انفجار زخمی شده‌اند. اما ناتو تنها از کشته شدن ۱۵ دانش‎آموز خبر داده است.

هنوز مسئولیت این انفجار را هیچ گروهی به دوش نگرفته است.

شهرک چمکنی در هفتاد کیلو متری شرق شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا قرار دارد.

انفجار کنار جاده‎ای در لغمان

از سوی دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت شرقی لغمان دیگر ولایت شرقی افغانستان نیز هفت غیرنظامی کشته شده‌اند.

این وزارت در اطلاعیه خود نوشته است که موتر حامل این غیرنظامیان بامداد امروز (۱۳ جوزا/خرداد) با "مینی که به تازگی از سوی شورشیان طالب" کارگذاری شده بود، برخورد کرد.

براساس این اطلاعیه، این انفجار در مسیر جاده منطقه "اوه‌نیازی" و شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان روی داد.

دفتر مطبوعاتی وزارت داخله گفته که در این رویداد دو غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در اطلاعیه وزارت داخله آمده که این افراد ـ که پنج تن آنها زن هستند ـ سوار یک موتر باری بودند.

وزارت داخله این بمبگذاری را عملی "وحشیانه و تروریستی" توصیف کرده و افزوده که این کار "دشمنان صلح و ثبات" بی‌پاسخ نخواهد ماند.

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو هم در اطلاعیه مشابهی نوشته‌اند که این رویداد چند روز پس از آغاز عملیات نظامی نیروهای افغان برای پاکسازی منطقه از وجود شورشیان روی داده است.

ناتو افزوده که اخیرا فعالیت شورشیان در ولایت لغمان افزایش یافته که عمدتا غیرنظامیان محلی را هدف قرار می‌دهند.

گروه طالبان هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

مطالب مرتبط