والی میدان‌وردک: جنگجویان پاکستانی‌ امنیت ما را به خطر انداخته اند

Image caption اهالی میدان وردک حدود دو ماه قبل، با حضور نیروهای ویژه آمریکایی در این ولایت مخالفت کردند

والی میدان‌وردک در جلسه شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که وضعیت امنیتی این ولایت قناعت بخش نیست.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده از قول عبدالمجید خوگیانی والی میدان‌وردک آمده است که "جنگجویان پاکستانی از مناطق وزیرستان" زیر نام گروه طالبان برای اخلال امنیت این ولایت دست به کار شده اند.

ولایت میدان وردک در ۳۵ کیلومتری کابل پایتخت، از ولایت های نسبتا نا امن افغانستان است.

حدود سه ماه پیش نیروهای ویژه آمریکایی در نقاطی از این ولایت مستقر بودند. در ماه حوت/ اسفند سال گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای آمریکایی دستور داد از ولایت میدان وردک خارج شوند.

نیروهای ویژه آمریکایی مستقر در میدان وردک قبل از صدور فرمان حامد کرزی، با نیروهای امنیتی افغان در تامین امنیت وردک همکاری می‌کردند.

حکومت افغانستان گفته بود که "افراد مسلحی زیر نام نیروهای خاص آمریکایی در میدان وردک به آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه پرداخته اند."

به دنبال آن شماری از اهالی میدان وردک هم با راه اندازی راهپیمایی‌هایی مخالفت خود را با حضور نیروهای آمریکایی در این ولایت نشان دادند و نیروهای آمریکایی را وادار به ترک بخش هایی از وردک کردند.

عبدالمجید خوگیانی والی میدان وردک در جلسه شورای امنیت ملی به ریاست حامد کرزی این را هم گفته که "جنگجویان پاکستانی" در ولسوالی‌های جغتو، چک و دایمیرداد به‌ صورت گروهی سرازیر شده اند.

خبرنامه دفتر حامد کرزی در ادامه نوشته است که شورای امنیت ملی به وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله دستور داده است که برای بهبود وضعیت امنیتی میدان وردک فورا وارد اقدام شوند.

Image caption میدان وردک از ولایت های نسبتا نا امن مرکزی به شمار می‌رود

از سویی دیگر مسئولان ولایت میدان وردک گفته اند که "حدود ۲۰۰ تن از اعضای ارتش و سازمان جاسوسی پاکستان" برای انجام فعالیت های خرابکارانه در ولسوالی‎های ولایت میدان وردک جا به جا شده اند

به اساس معلومات سخنگوی والی میدان‌وردک، نیروهای ویژه آمریکایی در سه ولسوالی این ولایت حضور داشتند که حدود دو ماه پیش این ولسوالی ها را ترک کرده اند.

عطالله خوگیانی سخنگوی والی میدان وردک در یک صحبت تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که بر اساس معلومات ارگان‌های کشفی، "جنگجویان پاکستانی" در لباس گروه طالبان، از وزیرستان آمده اند و برای انجام فعالیت های گوناگون تخریبی مهارت دارند.

آقای خوگیانی با اشاره به خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک همچنین گفت که پس از خروج نیروهای ویژه آمریکایی از کمتر از دو ماه به اینسو هرچند وضعیت امنیتی بهبود نیافته است اما مردم با دولت همکار شده‌اند.

سخنگوی والی میدان وردک افزود که اخیرا روابط مردم محل با حکومت بهتر شده اما افراد مسلح خارجی در تبانی با مخالفان مسلح داخلی، تلاش می‌کنند که نیروهای امنیتی افغان را در تامین امنیت ولایت ناتوان نشان بدهند و به اعتماد مردم نسبت به این نیروها صدمه بزنند.

مطالب مرتبط