مجلس: بیش از یک میلیون جریب زمین در افغانستان غصب شده است

Image caption مجلس نمایندگان اعلام کرد که در افغانستان حدود یک و نیم میلیون جریب زمین غصب شده است

مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که در دوازده سال گذشته در افغانستان حدود یک و نیم میلیون جریب زمین به ارزش هفت میلیارد دلار توسط زورمندان غصب شده است.

کمیسیون 'بررسی و مطالعه اعمال حکومت' مجلس نمایندگان حدود شش ماه موضوع غصب زمین در افغانستان را بررسی کرده است.

این کمیسیون گزارش تحقیقات خود را امروز در نشست عمومی مجلس نمایندگان ارائه کرد.

زلمی مجددی، یک عضو این کمیسیون گفت که نزدیک به یک ونیم میلیون جریب زمین در دوازده سال اخیر از سوی زورمندان غصب شده است.

او گفت:" یک تعداد زورمندان که در حکومت حمایت کننده دارند زیر نام ساخت شهرک رهایشی این زمین‌ها را غصب کرده اند. ارزش این زمین ها هفت میلیارد دلار برآورد شده است."

به گفته آقای مجددی، در این سالها در افغانستان بیش از ۳۵۰ شهرک رهایشی ساخته شده که تنها ۹۴ شهرک آن قانونی است.

اعضای کمیسیون بررسی و مطالعه اعمال حکومت می‌گویند اسنادی وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از شهرک های غیرقانونی به امضای رئیس جمهور و یا معاونان او ساخته شده است.

این کمیسیون فهرستی از نام‌ها را به عنوان بزرگترین غاصبان زمین تهیه کرده اما به دلیل اینکه این افراد هنوز از سوی دادگاه مجرم شناخته نشده اند، از افشای نام‌های آنها خودداری کردند.

تهیه این گزارش بدون افشای نام‌های غاصبان زمین از سوی بسیاری از اعضای مجلس نمایندگان بی معنا خوانده شد.

رمضان بشردوست، یکی از نمایندگان مجلس گفت: "برای ما واضح کنید که چند شهرک توسط کی غیرقانونی ساخته شده؟ نامش و نام پدرش و وظیفه و زور و مقامش چیست؟"

محمد نور اکبری، یکی دیگر از نمایندگان نیز گفت: "انتظاری که ما داشتیم افشای نام غاصبان زمین و معرفی شان به دادستانی کل بود."

اما شماری دیگر از نمایندگان مخالف افشای این نامها بودند.

محمدعلی علیزاده، یکی از نمایندگان مجلس گفت: "نباید اینطور شود که در یک موضع گیری غیرعادلانه، نام و نشان یک تعداد افراد برجسته به زمین بخورد و هیچ نتیجه حقوقی نداشته باشد."

این اختلاف نظرها مجلس را به سوی هرج و مرج برد.

در پایان اعضای کمیسیون بررسی و مطالعه اعمال حکومت از مجلس خواست که به آنها دو ماه وقت بیشتر بدهد تا آنها فهرست نهایی نام افراد غاصب زمین را با اسناد تهیه و ترتیب کنند.

نبود قانون مجازات غاصبان زمین یکی از دلایلی خوانده شد که سبب شده غصب زمین در افغانستان به یک چالش بزرگ تبدیل شود.

اعضای کمیسیون بررسی و مطالعه اعمال حکومت گفتند که مسوده قانون مجازات غاصبان زمین را تهیه کرده و آن را به کمیسیون های هژده گانه برای درج نظرات شان فرستاده اند.

"غصب زمین مشکل بزرگتر از ناامنی"

غصب زمین در افغانستان یکی از بزرگترین معضلات این کشور به شمار می‌رود.

یوسف پشتون مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور پروژه‌های ساختمانی و اقتصادی در گفتگویی با بی بی سی مقدار زمین‌های غصب شده در افغانستان را حدود 3 میلیون جریب اعلام کرد و آن را مشکل بزرگتر از ناامنی در مقابل پروژه‌های ملی خواند.

او گفت:"مافیای زمین و غصب زمین یکی از بزرگترین معضله‌ها است. حدود شانزده هزار نفر متهم به غصب ملکیت هستند. بیشتر از ۳ میلیون جریب زمین در افغانستان غصب شده است. غصب زمین یک وسیله بسیار بزرگ برای بدست آوردن پولهای مفت است."

او نیز تایید می‌کند که مقام‌های بلند پایه دولتی در غصب زمین‌ها دست دارند.

مطالب مرتبط