معترضان در بلخ: مصوبه مجلس درباره شناسنامه ملی اصلاح شود

Image caption معترضان: داشتن هویت حق طبیعی هر تبعه کشور است

صدها تن از فرهنگیان و هواداران جنبش ملی اسلامی افغانستان نسبت به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان مبنی بر عدم درج "قوم" در شناسنامه الکترونیک اعتراض کرده‎اند.

فدامحمد فرزام، رئیس شورای فرهنگی جنبش ملی اسلامی به بی‏‎بی‏‎سی گفت که معترضان استادان و دانشجویان دانشگاه بلخ، فرهنگیان، روحانیون و هواداران این حزب در همایش اعتراضی در مقر شورای ولایتی این حزب شرکت کردند.

معترضان در قطعنامه پایانی همایش خود تاکید کردند: "داشتن هویت حق طبیعی هر تبعه کشور است، دولت مرکزی در تأمین حقوق شهروندان مکلف می‏‎باشد تا حقوق طبیعی ایشان را حفظ و در تکامل آن بکوشد، نه بر انحلال آن."

در قطعنامه همچنین آمده است: "از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شخص رئیس جمهوری کشور جداً خواهانیم که در مورد درج هویت اقوام و ذکر نام ملیت‎ها در تذکره الکترونیکی خواست اتباع کشور را در نظر گیرد."

آقای فرزام گفت که معترضان به حمایت از تحصن شماری دیگر از فرهنگیان و فعالان مدنی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب، خواستار اصلاح مصوبه مجلس نمایندگان شدند تا زمینه برای ذکر اسامی اقوام در تذکره‎ها/شناسنامه‎های جدید فراهم شود.

از روز جمعه (۱۰ جوزا/خرداد) صدها نفر در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب هم در اعتراض به مصوبه مجلس مبنی بر عدم درج قوم در شناسنامه‎های جدید، تحصنکرده‎اند.

معترضان فاریابی گفته‎اند تا زمانی که به خواست آنها پاسخ مثبت داده نشود، به تحصن ادامه می‎دهند.

Image caption ژنرال دوستم (چپ) و عطامحمد نور از مصوبه اخیر مجلس انتقاد کرده اند

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه هفته گذشته (۸ جوزا/خرداد) در وقت بررسی مواد قانون ثبت احوال نفوس، در جلسه پرتنشی تصویب کرد که در شناسنامه‎های جدید اسامی اقوام درج نشود.

اما این مصوبه با اعتراض‎های هم در داخل مجلس و هم در بیرون از آن همراه بود.

عطامحمد نور والی بلخ و ژنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی، از جمله کسانی هستند که نسبت به این مصوبه مجلس نمایندگان، اعتراض کرده‎اند.

آقای دوستم در اعلامیه‎ای تاکید کرده است: "انکار مصرانه حکومت از درج قومیت شهروندان در تذکره الکترونیک، که متاسفانه برخی از نمایندگان مردم نیز تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند، هیچ توجیه قانونی ندارد."

او افزوده: "وحدت واقعی ملی در وطن عزیز ما نه از طریق انکار هویت‎های قومی، بلکه از طریق شناخت کامل تنوع قومی و احترام به غنای اتنیکی و فرهنگی کشور تامین شده می‎تواند و بس."

دولت افغانستان بر اساس برنامه‏‎ای تصمیم گرفته است که برای شهروندان شناسامه‎های الکترونیک توزیع کند. این کارت حاوی اطلاعات فردی درباره شهروندان خواهد بود.

Image caption مصوبه مجلس با اعتراض‎هایی هم در داخل مجلس و هم در بیرون از آن همراه بود

هنوز توزیع این شناسنامه‎ها آغاز نشده است.

در سالهای گذشته بحث این بود که عده ای می‌گفتند برای همه شهروندان افغانستان در شناسنامه شان "افغان" نوشته شود. و عده دیگر طرفدار این بودند که قوم شهروندان در شناسنامه درج شود.

سرانجام مجلس نمایندگان افغانستان تصویب کرد که نه "افغان" و نه هیچ کلمه دیگری که نشانه قومیت افراد باشد، در شناسنامه درج نشود. اما قومیت شهروندان در بانک اطلاعات وزارت داخله، ثبت خواهد شد.

مطالب مرتبط