اختلاف بر سر برگزاری سالگرد آیت الله خمینی در کابل

Image caption بیست و چهارمین سالگرد آیت الله خمینی با مخالفت شماری و حمایت تعدادی نهادهای مذهبی در این شهر برگزار شد

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در کابل، مخالفت عده ای از جوانان در این شهر را به دنبال داشت.

شماری از نهادهای مذهبی که مسئولیت برگزاری بیست و چهارمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی را داشتند، از او به عنوان "منجی مسلمانان جهان و شخصیت فرامرزی" یاد کردند.

اما عده ای دیگر از جوانان با اعتراض به نفس برگزاری این مراسم، با تجمع در میدان شهید مزاری در غرب کابل، آنرا 'بزرگداشت از سالروز وفات شخصیت‌های بیگانه' خواندند.

این تجمع، با اعتراض حامیان آیت الله خمینی و دخالت نیروهای پلیس پایان یافت ولی تجلیل از سالگرد رهبر ایران در سایر مکانها به آرامی برگزار شد.

'تجلیل از بیگانگان'

Image caption گروه حمایت از ارزشهای ملی خواستار ارج گزاری به ارزشهای ملی در این کشور شدند

محسن جمال، عضو گروه موسوم به ' حمایت از ارزش های ملی' که با برگزاری سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در افغانستان مخالف هستند، به بی‌بی‌سی گفت:" ما با تجلیل تمام شخصیتهای غیر ملی و بیگانه در افغانستان مخالف هستیم."

او در ادامه افزود:"همانطور که مخالف برگزاری مراسم سالگرد قاضی حسین احمد، رهبر پیشین جمعیت علمای پاکستان، اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده و تظاهرات علیه زن و دموکراسی می باشیم، امروز با برگزاری محفل بزرگداشت سالگرد خمینی نیز مخالف هستیم."

آقای جمال افزود که خواست ما از دولت افغانستان این است که جلو این گونه حرکت‌ها را بگیرد، زیرا این حرکت‌ها با توجه به اینکه چهره مدنی و مذهبی دارد ولی در حقیقت اهداف سیاسی بیگانگان را پیروی می‌کند.

او تاکید کرد که ما در صدد توهین به کسی نیستیم ولی از تمام نهادهای رسمی در افغانستان می خواهیم با ارج گزاری به ارزش‌های ملی افغانستان، جلو این حرکت ها گرفته شود.

جمال توضیح داد که گروه حمایت از ارزش­های ملی یک گروه مستقل بوده که توسط دانشجویان و جوانان شهر کابل ایجاد شده و به هیچ حزب و گروه سیاسی و مذهبی وابسته نیست.

'نوکران اسرائیل'

گردهمایی مخالفان تجلیل از آیت الله خمینی، با اعتراض عده ای که شعار بر اسرائیل و دشمنان اسلام، سر می‌دادند، بهم خورد.

نیروهای پلیس برای جلوگیری از بروز خشونت میان گروه موافق و مخالف، مخالفان تجلیل از آیت الله خمینی را متفرق کرد.

سید صفی الله عابدی یکی از این اعتراض کنندگان به گروه حمایت از ارزشهای ملی، گفت:" هیج گونه وابستگی خارجی ندارم ولی متاسفم که یک عده از جوانان به خاطر یک مشت پول به صورت مرئی و نامرئی از دشمنان اسلام، اسرائیل و حامیان آن، حمایت می‌کنند.

این افراد که شمارشان به دها تن می رسید شعارهای مرگ بر دشمنان اسلام، مرگ بر منافقین و زنده باد اسلام سر دادند. آنها می‌گویند آیت الله خمینی یک رهبر مذهبی بود و شماری از شیعیان در افغانستان مقلد او هستند و حق دارند برای رهبر مذهبی خود مراسم بگیرند و این تجلیل از آیت الله خمینی به عنوان رهبر مذهبی، یک اقدام سیاسی نیست.

بعد از ظهر روز سه شنبه مراسم تجلیل از آیت الله خمینی در یک مسجد در غرب کابل، برگزار شد.

مطالب مرتبط