طرح راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان اجرایی می‎شود

Image caption این راه آهن در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت راه آهن ازبکستان به طول ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا فرودگاه مزار شریف ساخته شد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم گشایش کار احداث راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان، به عشق‌آباد رفته است.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‎ای نوشته که در افتتاحیه این طرح امام‎علی رحمان قربان‎قلی بردی‎محمدف، رئیسان جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان حضور خواهند داشت.

با ساخت این راه آهن افغانستان به شبکه راه آهن بین‎المللی وصل می‎شود.

احمدشاه وحید معاون وزارت فواید عامه افغانستان به بی‎بی‎سی گفت که ۸۵ کیلومتر از این راه آهن در ترکمنستان و بیش از سیصد کیلومتر آن در ولایت‎های شمالی افغانستان ساخته می‎شود.

آقای وحید افزود که این راه آهن از طریق بندر شیرخان در ولایت قندوز، افغانستان را با کشور تاجیکستان وصل می‎کند.

معاون وزارت فواید عامه افغانستان گفت که هر چند هنوز آن بخش از راه آهن که در افغانستان ساخته خواهد شد، نیاز به بررسی و نقشه‎برداری دقیق دارد، اما به طور تخمینی حدود ۳۵۰ میلیون دلار هزینه می‎برد که بانک توسعه آسیایی آن را خواهد پرداخت.

احمدشاه وحید افزود: "کشورهای زیادی علاقه‎مند هستند که برای تمدید شبکه خط آهن با کشور ما همکاری کنند تا از طریق افغانستان ارتباطات منطقه‎ای [با کشورهای عضو سازمان‎های همکاری‎های منطقه ای] که در اطراف افغانستان موقعیت دارند، تامین شود که خود انقلاب بزرگی در اقتصاد منطقه خواهد بود."

به گفته آقای وحید، این راه آهن در ولایت بلخ با راه آهن مزار شریف-حیرتان وصل می‎شود که به شبکه راه آهن ازبکستان می‎پیوندد.

این راه آهن در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت راه آهن ازبکستان به طول ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا فرودگاه مزار شریف ساخته شد.

همچنین در سال ۱۳۸۵ ساخت راه آهن خواف-هرات به طول ۱۳۰ کیلومتر در غرب بین افغانستان و ایران به حمایت مالی ایران آغاز شد، اما در مراحل آخر آن در نزدیک شهر هرات ناتمام ماند.

مقام‎های ایرانی گفته‎اند که عملیاتی شدن بقیه این طرح منوط به منابع مالی است که دولت افغانستان باید تامین کند و چالش‎های محلی را هم از سر راه بردارد.

به این ترتیب، مجموع راه آهن در داخل افغانستان به ۱۳۵ کیلومتر هم نمی‎رسد که عملاً از یک بخش آن در بلخ در سطح محدودی بهره برداری می‎شود و بخش دیگر آن در هرات هنوز قابل استفاده نیست.

اگر راه آهن بین ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان ساخته شود، منافع اقتصادی افغانستان را در زمینه ارتباطات تا حدود زیادی تامین می‎کند.

تفاهمنامه ساخت این راه آهن بین سه کشور در روز نوروز امسال توسط رئیسان جمهوری این کشورها امضا شده بود.

مطالب مرتبط