روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۵ جوزا

ممنوع الخروج شدن پنج نماینده مجلس و حضور ماموران ارتش پاکستان در لباس طالبان در افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۵ جوزا/خرداد کابل است.

روز گذشته دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که پنج نماینده مجلس که از سوی وزیر مالیه/دارایی افغانستان متهم شده بودند، ممنوع الخروج شدند.

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که وزیر مالیه هم از سوی برخی از نمایندگان از جمله کسانی که ممنوع الخروج شدند، متهم به قانون شکنی شده. آیا دادستانی این اتهام‌ها را زیر بررسی دارد یا این که آقای زاخیلوال به دلیل این که "وزیر" است کسی مزاحمش نمی‌شود.

۸‌صبح افزوده که افکار عمومی منتظر است تا در کنار بررسی اتهام‌های نمایندگانی که متهم به فساد اداری، قانون شکنی و قاچاق کالا شدند، اتهام‌هایی که متوجه وزیر مالیه است نیز بررسی شود.

نویسنده ۸‌صبح تاکید می‌کند که رسیدگی به اتهام‌های وزیر، وکیل و مقام‌های دیگر باید فارغ از مرزبندی های سیاسی و جناحی صورت گیرد.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که پیش از این معمولا حکومت از سوی مجلس نمایندگان متهم به فساد و ضعف و کم کاری می‌شد اما این بار حکومت شماری از اعضای مجلس را متهم به دست داشتن در کارهای غیرقانونی کرده است.

افغانستان افزوده که اتهام بستن به نمایندگان مجلس نوعی انتقام گیری حکومت از مجلس است و یا ممکن حکومت از دخالت نمایندگان در امور اداری وزارت هابه تنگ آمده و می‌خواهد با افشاگری، اندکی از بار فشار مجلس نمایندگان را بر ادارات دولتی بکاهد.

نویسنده افغانستان می‌خواهد که با هر نوع قضیه ای که احتمال سوء استفاده و فساد در آن وجود دارد، با جدیت و سرعت برخورد صورت گیرد تا مردم به این باور برسند که دولت افغانستان برای بهبودی وضعیت کلی کشور تلاش می‌کند.

روزنامه سروش ملت به حضور ماموران ارتش و ماموران استخباراتی پاکستان در لباس جنگجویان طالب در نقاط مختلف کشور اشاره کرده و می‌نویسد که پاکستان می‌خواهد با گسترش ناامنی‌ها در ولایت‌های همجوار کابل و همچنین تقویت جنگجویان طالب در این ولایات، عملا کابل را در محاصره نظامی در آورد و از این طریق با دست بالا بر دولت افغانستان اعمال نفوذ کند.

سروش ملت افزوده که این اقدامات پاکستان پس از آن صورت می‌گیرد که با چرخش سیاست خارجی افغانستان به سوی هند و تقاضای کمک از آن کشور، نقش پاکستان در افغانستان به حاشیه می‌رفت.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که مردم افغانستان از آمریکا می‌خواهند که فشارهای سیاسی و اقتصادی بر حکومت پاکستان را افزایش دهد و شبکه‌های حامی و پدیدآورنده تروریسم را شامل مبارزه کند.

اطلاعات روز افزوده که اگر دلیل و بهانه حضور نیروهای خارجی در افغانستان مبارزه با تروریسم است پس تغییر میدان جنگ از افغانستان به پاکستان یکی از گزینه های جدی این بحث است.

روزنامه باور نیز می‌نویسد که دولت افغانستان و جامعه جهانی باید تهدید دخالت‌های ایران و پاکستان را در امور افغانستان جدی بگیرند و برای حل آن گام های لازم را بردارند.

باور افزوده که دولت افغانستان باید همسایه‌هایش را قانع سازد که صلح و ثبات در افغانستان به نفع آنها است و جنگ در افغانستان به آنها نیز زیان می‌رساند.

روزنامه محور برای مقابله با دخالت‌های همسایه های افغانستان بر وحدت ملی افغانها تاکید می‌کند.

محور می‌نویسد که افغانستان در حال تشکیل یک ملت است و تمام اقوام افغانستان اکنون با دسیسه های همسایه ها آشنا هستند.

مطالب مرتبط