نامه ۲۵ هزار افغان به نخست‌وزیر پاکستان

بیست و پنج هزار نفر از ساکنان ولایت کنر در شرق افغانستان نامه‌ای به نواز شریف نخست وزیر پاکستان فرستاده و از او خواسته اند که برای صلح در افغانستان بکوشد و حملات راکتی به این ولایت را متوقف کند.

نظام الدین ملیار، یکی از فعالان مدنی در ولایت کنر می‌گوید که حدود ۲۵ هزار نفر این نامه را امضا کرده اند.

او گفت: "مردم از نخست وزیر جدید پاکستان می‌خواهند که راکت پراکنی‌ها را به خاک افغانستان قطع کرده و برای صلح در افغانستان بکوشد. او باید آتشی را که در افغانستان شعله ور است، خاموش کند اگر نه دود و حرارتش به اسلام آباد هم خواهد رسید."

شماری از فعالان جامعه مدنی ولایت کنر، امروز به کابل آمده و این نامه را به سفارت پاکستان در افغانستان تحویل دادند.

در این نامه خطاب به نواز شریف نخست وزیر پاکستان آمده است: "حالا که مردم با شما ایستادند و شما را به قدرت رساندند، از شما می‌خواهیم که غم مردم را بخورید و برای صلح و ثبات هر دو کشور تلاش کنید."

سید رحمان بی کور یکی دیگر از فعالان مدنی می‌گوید پاکستان همیشه در مقابل افغانستان سیاست دوگانه داشت.

او افزود که خواهش تمام افغانها از نخست وزیر جدید این است که برای صلح در افغانستان بکوشد زیرا جنگ در افغانستان به نفع پاکستان نیست.

آقای بی کور می‌گوید: "از نخست وزیر پاکستان می‌خواهیم که پالیسی‌شان را تغییر دهند. مصالحه ملی در افغانستان را تقویت کنند و تربیت طالبان را در آن سوی مرز متوقف کنند. خونریزی دیگر بس است."

میامحمد نواز شریف، پس از پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی ماه پیش، روز گذشته به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد.

آغاز کار آقای شریف در سمت نخست وزیری بی سابقه خوانده شد زیرا این نخستین باری است که در پاکستان یک حکومت غیر نظامی دوره پنج ساله خود را بطور کامل سپری کرده و با برگزاری انتخابات، قدرت از یک دولت غیرنظامی به دولت غیرنظامی دیگر، منتقل شده است.

با شروع نخست وزیری وی، مقامات و مردم افغانستان امیدوار شده اند که مشکلات موجود بین دو کشور، حل شود.

Image caption باشندگان کنر از نخست وزیر پاکستان خواستند که حملات راکتی به این ولایت را متوقف سازد

حملات راکتی از خاک پاکستان به مناطقی در شرق افغانستان یکی از موضوعاتی است که بارها خبرساز شده و اعتراض مقام های دولتی و مردم عادی در افغانستان را، به دنبال داشته است.

گفت‌وگوهای دیپلوماتیک و راهپیمایی های مردمی، نمونه هایی از این واکنش‌ها بوده اما این نخستین باری است که هزاران نفر با نوشتن نامه ای به نخست وزیر پاکستان از او خواستار کمک به روند صلح در افغانستان می شوند.

صحبت تلفنی کرزی و شریف

همزمان با این خواست، دفتر ریاست جمهوری افغانستان خبر داده که امروز حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، تلفنی با نواز شریف صحبت کرده است.

آقای کرزی در این تماس گفته که امیدوار است با رهبری مدبرانه آقای شریف، پاکستان در همکاری نزدیک با افغانستان با تروریزم مبارزه کند و صلح را به هر دو کشور برگرداند.

آقای شریف نیز گفته که مردم پاکستان خواهان روابط نزدیک و برادرانه با مردم افغانستان هستند.

در این تماس تیلفونی، آقای کرزی، نواز شریف را به افغانستان دعوت کرده است.

مطالب مرتبط