وزیر دفاع گرجستان به افغانستان سفر کرد

Image caption وزیر دفاع گرجستان در سفری به ولایت هلمند افغانستان از زخمی شده های رویداد روز گذشته، دیدن کرد

وزیر دفاع گرجستان یک روز پس از کشته شدن هفت نظامی کشورش در ولایت جنوبی هلمند، به افغانستان سفر کرده است.

ایراکلی آلاسانیا وزیر دفاع گرجستان در سفری غیرمنتظره به افغانستان با نظامیان گرجستانی و زخمی شده های حمله روز گذشته در ولسوالی نوزاد هلمند، دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، وزیر دفاع گرجستان همچنین در دیداری با بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان در مورد حمله روز گذشته مخالفان مسلح به پایگاه نظامیان خارجی در هلمند، گفتگو کرده است.

روز گذشته، پنجشنبه ۱۶ جوزا/خرداد حدود ساعت چهار و سی دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی، یک مهاجم انتحاری، موتر کامیون مملو از مواد منفجر حامل خود را به یک پایگاه نظامیان خارجی کوبید و آن را منفجر کرد.

نیروهای آیساف تایید کردند که در این رویداد هفت نظامی گرجستانی کشته شدند. در یک خبرنامه آیساف آمده است که فرمانده کل ناتو در افغانستان، از تلفات روز گذشته نظامیان گرجستانی در این کشور، ابراز تاسف کرده است.

وزارت دفاع گرجستان هم اعلام کرده که در رویداد روز پنجشنبه، ۹ نظامی گرجستانی زخمی شده اند. در یک اعلامیه این وزارت آمده که ایراکلی آلاسانیا وزیر دفاع گرجستان با زخمی‌های رویداد روز گذشته در بیمارستان نظامی "کمپ بسشن" هلمند دیدار کرده است.

Image caption آیساف گفته است که تلفات نظامیان گرجستانی تاثیری بر فعالیت این نیروها در افغانستان نخواهد گذاشت

گرجستان با ۱۵۰۰ نیروی نظامی در افغانستان، در میان کشورهای خارج از پیمان اتلانتیک شمالی آیساف، بیشترین نیرو را در کشور دارد.

نیروهای گرجستانی از آغاز ماموریت نظامی خود در افغانستان از سال ۲۰۰۴ به حال ۳۰ تن از نیروهای خود را از دست داده اند.

در یک حمله انتحاری که ماه گذشته در ۲۳ ثور/اردیبهشت در ولسوالی موسی‌ قلعه هلمند رخ داد، سه سرباز گرجستانی کشته شدند.

بیشتر نظامیان گرجستانی در هلمند در جنوب افغانستان که از ولایت های نا آرام افغانستان مستقر هستند.

مطالب مرتبط