ادامه اعتراض استادان و دانشجویان دانشگاه کابل

معترضان، عکس از بایگانی
Image caption معترضان بر کناره‌گیری وزیر تحصیلات عالی تاکید کرده‎اند

استادان و دانشجویان معترض به بررسی خواست‌های دانشجویان اعتصاب‎کننده، در یازدهمین روز اعتراض خود در دانشگاه کابل، بر کناره‌گیری وزیر تحصیلات عالی تاکید کرده‎اند.

این معترضان که شمار آنها به صدها تن می‎رسد، یازده روز پیش اقدام به راهپیمایی کردند، اما بعداً در داخل محوطه دانشگاه متحصن شدند و از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند.

یک دانشجوی معترض به بی‌بی‌سی گفت: "موضع آخر دانشجویان و استادان این است که تا زمانی که وزیر [تحصیلات عالی] از وظیفه خود کنار نرود، درهای دانشگاه را ببندند و دانشجویان از رفتن به کلاس‌ها خودداری کنند."

همچنین یکی از استادان گفت: "خواست‌های محصلان و استادان علمی است. این خواست‌ها هیچ‌گاه سیاسی نمی‌شود. ما قطع مداخلات دولت را در امور اکادمیک و علمی می‌خواهیم. ما می‌خواهیم در دانشگاه قانون حاکمیت کند. ما حاکمیت سلیقه‌ای را نمی‌خواهیم."

فیض‌الله جلال، از استادان معترض گفت که آن عده استادانی که بازنشسته شده‌اند، باید به کار خود بازگردند. او تاکید کرد: "ما می‌گوییم تقاعد (بازنشستگی) رفع شود و استادان تا زمانی که گوش، چشم، مغز، قلب و زبان‌شان کار می‌دهد، باید بیایند در خدمت فرزندان وطن باشند."

پیش از این عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی و نعمت‌الله شهرانی دیگر مشاور رئیس جمهوری در پی هشت روز اعتصاب غذای ۸۲ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی، اعلام کرد که همه خواسته‌های این دانشجویان پذیرفته شده است.

این دانشجویان در اعتراض به " ضعف مدیریت و رفتار تبعیض‌آمیز" در دانشکده علوم اجتماعی اعتصاب کردند و با حضور این سه مقام در محل اعتصاب و اعلام پذیرفته‌شدن خواست‌های خود، دست از اعتصاب برداشتند.

Image caption وزیر تحصیلات عالی و مشاور رئیس جمهوری در محل اعتصاب دانشجویان در برابر ورودی پارلمان

اعتصاب‌کنندگان خواستار برکناری رئیس و یکی از استادن این دانشکده بودند که به نظر آنها، این دو نفر مانع انجام "اصلاحات" می‌شدند.

اما معترضان به این خواست‌ها، تاکید کردند که ضعف مدیریت و رفتار تبعیض‌آمیز در دانشگاه یک ادعا است و دولت نباید به خواست‌های اعتصاب‌کنندگان پاسخ مثبت دهد.

به دنبال این جنجال‌ها، وزیر تحصیلات عالی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که پذیرفته‌شدن خواست‌های اعتصاب‌کنندگان مبنی بر برکناری رئیس و یکی از استادان دانشکده علوم اجتماعی صحت ندارد.

وزارت تحصیلات عالی پیش از این با انتشار اطلاعیه‎ای، اعلام کرده بود که برای بررسی ادعاهای دو طرف دو کمیسیون ویژه تشکیل شده که باید در ظرف ده روز نتایج بررسی‌های خود را گزارش دهند.

امروز (شنبه، ۱۸ جوزا/خرداد) این مهلت به سر آمد، اما گزارش کار این دو کمیسیون هنوز اعلام نشده است.

مطالب مرتبط