کرزی سوزاندن پرچم و عکس‌های رهبران ایران را نادرست خواند

Image caption کرزی: آیا ما خوش می‌شویم که در یکی از کشورهای همسایه ما عکس‌های رهبران افغانستان یا بزرگان تاریخی ما سوزانده شود؟ نمی‌شویم

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که سوزاندن پرچم و عکس‌های رهبران ایران در کابل و نشان دادن تصاویر آن در رسانه‌ها اشتباه و کار نادرستی بوده است.

او گفت: "چند روز پیش مظاهره‎ای در کابل بود. بعضی از مظاهره‌چیان ما عکس‌های رهبران کشورهای همسایه ما را آتش زدند. این کار نادرست است."

آقای کرزی که در مراسم بزرگداشت روز جهانی محیط زیست سخن می‌گفت، در سخنان خود از کشور خاصی نام نبرد، اما زمانی که یکی از حاضران به سوزاندن پرچم ایران اشاره کرد، او آن را اشتباه و نادرست خواند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "ملت‎های همسایه ما از سوی مطبوعات ما عزت شوند، نه این که مظاهره‎ای شود، کسی عکس یک رهبر کشور همسایه ما را بسوزاند و ما آن را نشان دهیم و طوری وانمود کنیم که گویا کار خوب شده، نخیر کار خوب نشده است."

حامد کرزی تاکید کرد: "نباید مطبوعات افغانستان چنین قضایا را بارها نشان بدهند. کاری نکنید که در آن خیر افغانستان نیست، نه خیر امروز افغانستان است و نه خیر فردای ملت افغانستان."

او افزود: "آرزوی من از مطبوعات خود ما، تلویزیون‎ها، رادیوها، رسانه‎ها، احزاب سیاسی و رهبران سیاسی این است که وحدت مردم افغانستان را حفظ کنند. همان‎طوری که مردم افغانستان این سرزمین و وحدت مردم را نگهداشتند، وظیفه مطبوعات هم همین است."

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود پرسید: "آیا ما خوش می‌شویم که در یکی از کشورهای همسایه ما عکس‌های رهبران افغانستان یا بزرگان تاریخی ما سوزانده شود؟ نمی‌شویم."

آقای کرزی گفت که سوزاندن پرچم و عکس‎های رهبران کشورهای همسایه در راستای تامین وحدت ملی افغانستان کار نادرستی است و از این کار باید خودداری شود.

Image caption در گذشته هم در مواردی پرچم و عکسهای رهبران ایران در افغانستان به آتش کشیده است

به نظر می‌رسد که اشاره آقای کرزی به سوزاندن عکس‌های رهبران ایران در یک تظاهرات اعتراضی در شهر کابل است.

اخیراً حدود سیصد تن در جریان راهپیمایی اعتراض‌آمیز در کابل، ایران و پاکستان را متهم کردند که در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کنند.

معترضان از ایران به صورت مشخص نام بردند و گفتند که این کشور در کشمکش‌های شورای ملی افغانستان بر سر واژه‌های "دانشگاه" و "پوهنتون" مداخله کرده‌اند.

چندی پیش در پی اصرار شماری از نمایندگان مجلس نمایندگان برای افزودن واژه دانشگاه در کنار واژه پوهنتون در طرح قانون تحصیلات عالی، این موضوع باعث تنش در مجلس شد و این طرح از بحث تا زمان اظهار نظر کمیسیون قانون نظارت بر تطبیق قانون اساسی از دستور کار مجلس خارج شد.

معترضان علاوه براین که پرچم ایران را به آتش کشیدند، عکس‌های خط‌ خورده شماری از چهره‌های سیاسی افغان را هم با خود حمل و آنها را متهم کردند که از منافع ایران در افغانستان حمایت می‌کنند.

این درحالی است که اخیرا دهها تن دیگر در اعتراض به برگزاری مراسم بزرگداشت آیت‌الله خمینی رهبر پیشین ایران در کابل تجمع کردند و در مواردی مخالفان این مراسم به روی بیلبوردهای تبلیغاتی این مراسم رنگ پاشیدند.

آتش زدن پرچم و عکس‌های رهبران ایران در افغانستان در گذشته هم در مواردی توسط معترضان اتفاق افتاده است.

دولت حامد کرزی با دولت ایران روابط نزدیکی دارد و در عین حال متحد استراتژیک آمریکا در منطقه هم است.

مطالب مرتبط