روزنامه های کابل: شنبه ۱۸ جوزا

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل، موضوعات مربوط به انتخابات آینده ریاست جمهوری، تسلط نیروهای دولتی بر ولسوالی وانت وایگل نورستان، آغاز کار احداث خط آهن افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان و متهم شدن ایران از سوی پلیس قندهار به فراهم آوری اسلحه به طالبان از مهمترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه های صبح کابل، همچنین خبرها و تحلیل هایی در مورد رویدادهای جهان از جمله پیروزی نوازشریف رهبر مسلم لیگ در انتخابات پاکستان و نا آرامی های اخیر در ترکیه منتشر کرده اند.

روزنامه ۸صبح، سرمقاله خود را به نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد افغانستان اختصاص داده و نوشته است که پیام این اجلاس، ادامه حمایت ناتو از افغانستان بود.

سرمقاله نویس ۸صبح، نوشته است که در این اجلاس، ناتو همچنان به پشتیبانی از نیروهای هوایی افغان متعهد شده است، در حالیکه تعهداتی که این سازمان در کنفرانس لیسبون در سال ۲۰۱۰ برای تقویت نیروی هوایی افغانستان سپرده بود تاکنون "آن طوری که لازم است" عملی نشده است.

روزنامه در ادامه نوشته است که اجلاس وزیران دفاع ناتو نشان داد که آینده افغانستان برای ناتو جدی است و آموزش نیروهای امنیتی افغان و عملیات های حمایتی، در اولویت هایش قرار دارد.

۸صبح همچنین نوشته که دولت افغانستان هم در برابر تعهدات ناتو، برای رویارویی با تهدیدها، باید برنامه های جدی در دست بگیرد و راهبرد امنیت ملی بر مبنای واقعیت های موجود داشته باشد.

روزنامه جامعه‌باز، در یک خبر تحلیلی در مورد نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد افغانستان نوشته است که آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی، استقرار نیروهای آمریکایی در جنوب و شرق، استقرار نیروهای آلمانی و ایتالیایی در شمال و غرب کشور و حضور احتمالی نیروهای ترکیه در کابل پایتخت از مواردی است که در این اجلاس توافق شده است.

جامعه‌باز نوشته است که خروج نیروهای بین الملی از افغانستان در یک سال گذشته مردم این کشور را پریشان کرده است و نحوه انتقال قدرت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می تواند نقش اثرگذاری در وخامت و یا بهبود وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ داشته باشد.

همزمان با آغاز روند توزیع کارت های رای دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری که تا کمتر از یک سال دیگر در فروردین/حمل سال ۱۳۹۳ خورشیدی برگزار خواهد شد، نوشته اند.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود زیر عنوان " چگونه از تقلب در انتخابات جلوگیری شود؟" نوشته است که کمیسیون انتخابات "هیچ تمهید فنی‌ برای جلوگیری از استفاده از کارت‌های اضافی در دست ندارد."

به نظر سرمقاله نویس ماندگار، استفاده از کارت های اضافی رای دهی که در انتخابات های گذشته مشکلاتی به میان آورده بود بار دیگر نگرانی ها را از شفافیت برگزاری انتخابات آینده، بالا برده است.

این روزنامه نوشته است با وجودی که کمیسیون مستقل انتخابات برنامه هایی را برای جلوگیری از تقلب در انتخابات و در توزیع کارت های رای دهی به دست گرفته اما نیاز است که ابزار و وسایل پیشرفته و خودکار جلوگیری از تقلب، در جریان انتخابات به کار گرفته شود.

روزنامه سروش ملت، در مطلب اصلی خود به انتخابات پرداخته و نوشته است که گزارش کمیسیون مستقل انتخابات نشان می دهد که استقبال زنان از آغاز روند توزیع کارت های رای دهی برای سهم گیری در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در مقایسه با مردان، خیلی ناچیز است.

به نوشته روزنامه: "میزان استقبال زنان از کارت های رای دهی برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در مقایسه با مردان یک چهارم هم نیست."

این روزنامه نوشته است که دموکراسی بدون سهمگیری زنان ناممکن است و کمرنگی نقش زنان در انتخابات بیانگر با توجه به حضور زنان فعال در عرصه های سیاسی و اجتماعی کشور، به انزوا رفتن زنان را نشان می دهد.

روزنامه آرمان ملی هم در مطلبی در مورد نقش زنان در روندهای انتخاباتی نوشته است که کمرنگ بودن نقش زنان در گرفتن کارت‌های رای دهی نشان می دهد که زنان به روند انتخابات اعتماد کافی ندارند و همچنین مراکز ثبت نام رای دهندگان محدود است.

روزنامه از قول مقام های کمیسیون انتخابات نوشته که در حال حاضر مراکز ثبت نام رای دهندگان تنها در شهرهای بزرگ قابل دسترس است و انتظار می رود که در مناطق روستایی هم ایجاد شود.

روزنامه دولتی انیس، در سرمقاله خود نوشته است که همه آرزوی انتخابات شفاف و عادلانه را دارند.

انیس، نوشته است که افغانستان در سال های اخیر در آتش جنگی که از سوی سازمان های جاسوسی منطقه سازماندهی شده است می سوزد که تنها راه بیرون رفت از آن برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه است.

مطالب مرتبط