'حمله نیروهای خودی' جان چهار سرباز ناتو را در افغانستان گرفت

نیروهای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف به بی‌بی‌سی گفته است که چهار تن از سرباز ناتو در دو حادثه جداگانه هدف تیراندازی نیروهای امنیتی افغان قرار گرفته و کشته شده‌اند.

براساس گفته این مقامات یک سرباز افغان که لباس ارتش ملی افغانستان را به تن داشت به سربازان نیروهای ناتو در ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان در نزدیکی مرز با پاکستان تیر اندازی کرد و سه سرباز ناتو را کشت.

منابع افغان به بی بی سی گفتند وقتی این مرد در لباس ارتش افغانستان اقدام به تیراندازی کرد، نیروهای بین‌المللی نیز به او تیراندازی کردند اما مشخص نیست که او کشته شده یا خیر.

مقامات ایتالیایی هم گفته اند یک سرباز این کشور در حمله "دشمنان افغانستان" در ولایت فراه در جنوب غرب این کشور کشته شده است.

در این حمله سه سرباز دیگر ایتالیایی زخمی شده اند.

مقامات آیساف گفته اند که تحقیقات در مورد جزییات این حمله جریان دارد اما گزارش‌های اولیه حاکیست که یک نفر در لباس ارتش افغانستان به سوی خودروی حامل سربازان ایتالیایی نارنجک پرتاب کرده است.

'حمله خودی'

سال گذشته موارد حمله نیروهای ارتش و پلیس افغان به نظامیان خارجی در افغانستان که "حمله خودی" خوانده می‌شوند، افزایش یافت و بیش از ۵۰ نفر از اعضای نیروهای نظامی خارجی در افغانستان به دست نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.

پس از آن نیروهای بین‌المللی تدابیر شدیدی را برای برخورد این با این مساله اتخاذ کردند.

از جمله ارتش آمریکا در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که به دنبال چندین "حمله خودی" آموزش نیروهای محلی پلیس افغانستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

آموزش نیروهای امنیتی افغان، بخشی کلیدی از استراتژی ناتو قبل از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط