وزیر خارجه آلمان: صدها سرباز آلمانی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان می‌مانند

دولت آلمان اعلام کرده است که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ سرباز این کشور پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان که در یک نشست خبری مشترک با زلمی رسول همتای افغانش در کابل صحبت می‌کرد، گفت این نیروها در پایتخت و شمال افغانستان مستقر خواهند شد.

آقای وستروله با تاکید بر ادامه همکاری میان برلین و کابل پس از سال ۲۰۱۴، گفت: "ما اعلام می‌کنیم که آماده هستیم تا با داشتن ۶۰۰ تا ۸۰۰ سرباز در افغانستان به ثبات و توسعه این کشور کمک کنیم. این نیروها در کابل خواهند بود اما همچنین تاکید می کنیم که آماده هستیم تا در شمال این کشور نیز مسئولیت هایی را به دوش بگیریم."

پیش از این نشست خبری آقای وسترولیه در دیدارش با رئیس جمهور کرزی در مورد روند صلح افغانستان، انتخابات و روابط افغانستان و آلمان پس از ۲۰۱۴ گفتگو کرده بود.

وزیر خارجه آلمان می‌گوید کشورش پس از سال ۲۰۱۴ در بخش های بازسازی، تنفیذ قانون، حمایت از جامعه مدنی و مبارزه علیه فساد اداری همکار افغانستان خواهد بود.

قرار است او فردا به مزار شریف سفر کند تا در مراسم گشایش فرودگاه بین المللی این شهر و گشایش سرکنسولگری آلمان در ولایت بلخ شرکت کند.

فرودگاه بین المللی مولانا در شهر مزارشریف با بودجه ۶۹ میلیون یورو از کمک های آلمان و امارات متحده عربی ساخته شده است.

آلمان در حال حاضر ۴۲۰۰ سرباز در افغانستان دارد که عمدتا در شمال افغانستان مستقر هستند.

با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴ میلادی، کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی مسئولیت‌های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کرده و خود باز می‌گردند.

مطالب مرتبط