روزنامه‎های کابل: یکشنبه، ۱۹ جوزا

برخی از روزنامه های چاپ امروز کابلادامه اعتراض استادان و دانشجویان دانشگاه کابل را بررسی کرده و خواستار حل جنجالها میان دانشگاهیان شده‌اند.

ماندگار در تیتر اول خود پرسیده که "مقصر بسته شدن دانشگاه کابل کیست؟" به نوشته روزنامه، به جز دو دانشکده، درس‌ها در همه دانشکده‌های این دانشگاه در دوازده روز گذشته تعطیل بوده است. روزنامه افزوده که برخی از استادان و دانشجویان در حال اعتصاب هستند و در کلاس‌ها درس داده نمی‌شود.

هر چند روزنامه به سوالی که در تیتر خبر خود مطرح کرده، پاسخ نداده، اما به نحوی برآورده نشدن خواست‌های معترضان از سوی دولت را عامل مسدود شدن درهای دانشگاه دانسته است. به نوشته ماندگار، کناره‌گیری عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی، تصویب قانون تحصیلات عالی و بازگشت استادانی که بازنشسته شده‌اند، از خواست‌های آنها است.

اخیراً به دنبال آن که وزیر تحصیلات عالی و دو مشاور ارشد رئیس جمهوری اعلام کردند که خواست‌های۸۲ دانشجوی اعتصاب‌کننده مبنی بر برکناری رئیس و یک استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل و انجام اصلاحات در این دانشکده پذیرفته شده، صدها دانشجو و استاد دانشگاه کابل نسبت به آن اعتراضکردند.

وزارت تحصیلات عالی در وبسایت خود نوشته که آقای عبید در دیداری با رنگین دادفر سپنتا، اشرف‎غنی احمدزی، نعمت‎الله شهرانی و انوار الحق احدی، اعضای شورای مشورتی این وزارت بر صلاحیت نهادهای تحصیلات عالی در مورد حل این مسئله تاکید شد. پیش از این دو کمیسیون "حقیقت‎یاب" و "مصالحه" برای بررسی و حل این موضوع تشکیل شده‎اند.

روزنامه سرنوشت هم تیتر اول و سرمقاله شماره امروز خود را به همین موضوع اختصاص داده و در سرمقاله خود نوشته که خواست‌های دانشجویان و استادان معترض را بررسی کرده و نوشته که آنها خواست‌های غیرقانونی و سیاسی ندارند، زمین و مقام نمی‌خواهند، بلکه خواستار بهبود محیط دانشگاهی و کوتاه شدن دست‌های محافل خارج از دانشگاه در امور دانشگاه هستند.

سرمقاله‌نویس سرنوشت تاکید کرده که هیچ‌گونه اجباری وجود ندارد که براساس آن دولت خواست‌های این معترضان را نپذیرد. نویسنده هشدار داده که اگر دولت در برابر این خواست‌ها بی‌تفاوت بماند، مشکلات بیشتر خواهد شد در نتیجه روند آموزش در دانشگاه‌ها به چالش کشیده خواهد شد.

سرنوشت همچنین افزوده که اگر دولت واقعاً می‌خواهد دانشگاه‌ها غیرسیاسی باقی بمانند، باید خواست‌های استادان و دانشجویان معترض دانشگاه کابل را بپذیرد. روزنامه با این مقدمه نوشته که اگر وزیر تحصیلات عالی واقعاً رتبه پروفیسوری خود را به صورت قانونی به دست آورده، حالا باید این "جرئت اخلاقی" را داشته باشد که از مقام خود کنار رود.

اما رحیم حمیدی در روزنامه جامعه باز نوشته که تظاهرات عده‌ای از استادان و دانشجویان دانشگاه کابل در اعتراض به پاسخ خواست‌های دانشجویان اعتصاب‌کننده دانشکده علوم اجتماعی و برخوردهای خشونت‌آمیز در چند مورد در دانشگاههای مختلف کشور در ظرف دو سال اخیر، بیانگر وضعیت اجتماعی بیرون دانشگاه و هویت "پاره‌پاره شده" مردم افغانستان است.

به نظر نویسنده، این نشانه خوبی نیست و نشان می‌دهد که دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی در اجرای نقش اصلی و اساسی خود "ناکام" مانده است و این نهاد به عنوان نهاد مادر نسبت به دیگر نهادهای اجتماعی، اوضاع سایر نهادها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نویسنده جامعه باز معتقد است که دانشگاه به یک دیگردیسی بنیادین نیاز دارد و از چنین تغییری نباید هراس داشت. مقاله‌نویس جامعه باز تاکید کرده که این تغییر باید خیلی پیش‌تر از این روی می‌داد و حالا که روی نداده، باید دید که آیا در آینده این تغییر اتفاق می‌افتد یا در حد یک رویا باقی می‌ماند.

روزنامه ۸صبح سخنان اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را نقد کرده که گفته رسانه‌های کشور در راستای تامین وحدت ملی تلاش‌های بیشتری به خرج دهند. به نظر نویسنده، بسیاری از رسانه‌ها این اصل را رعایت کرده‌اند، اما برخی از رسانه‌هایی که به نوشته روزنامه، مالکان آنها در کاخ ریاست جمهوری هستند یا با آن ارتباط دارند، "نفاق‌افگنی" می‌کنند.

به نظر سرمقاله‌نویس ۸صبح، آقای کرزی آنها را می‌شناسد و باید به آنها بگوید و آنها را مجاب کند که دست از "تفرقه‌افگنی" بردارند تا رسانه‌های خود را به تریبون‌های "نفاق‌افگنی" تبدیل نکنند. به تعبیر روزنامه این آقایان در رسانه‌ها به صراحت "افکار نژادپرستانه و قومی" را تبلیغ می‌کنند.

۸صبح از فرد یا رسانه مشخصی نام نبرده اما افزوده که "هم رییس‌جمهور کرزی و هم‌دیگر مقام‌های ارشد دولتی می‌دانند که چنین چیزی به هیچ‌وجه به سود کشور نیست و ما به آن نیازی نداریم. به همین دلیل باید نخبگان نفاق‌افگن از تفرقه‌افگنی دست بردارند و رسانه‌های‌شان را با تعهد اخلاق رسانه‌ای آشنا سازند."

مطالب مرتبط