کرزی: جنگ با تروریسم، افراط‌گرایی را تقویت کرده است

Image caption حامد کرزی:کشورهای غربی باید در مورد نتایج جنگ با تروریسم به جهان اسلام توضیح بدهند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود در اجلاس آمریکا و جهان اسلام گفته است که نبرد با تروریسم سبب شده است که افراط‌گرایی در کشورهای اسلامی تقویت شود.

آقای کرزی گفته است جنگ با تروریسم که از سال ۲۰۰۱ در افغانستان شروع شد نه تنها در افغانستان و منطقه خوشحالی به میان نیاورد که "تاثیرات منفی آن تا کشورهای آفریقایی" ادامه پیدا کرده است.

در یک نامه خبری دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای کرزی تاکید کرده که جنگ با تروریسم سبب شده تا افراط‌گرایی از پاکستان و افغانستان گرفته تا مالی و نیجریه گسترش پیدا کند.

آقای کرزی پرسیده است که عامل بیشتر شدن افراط‌گرایی در کشورهای اسلامی جنگ با تروریسم بوده یا اینکه "به اساس عقاید بعضی‌ها" از برنامه های عمدی آمریکا و کشورهای غربی بوده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است: "در کشورهای اسلامی این ذهنیت که افراط‌گرایی توسط غرب تقویت شده است، رو به افزایش است."

در حال حاضر آمریکا و چهل و هفت کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و نیروهای کمک به امنیت با بیش از صدهزار نیروی نظامی مشغول نبرد با طالبان و متحدانش در افغانستان هستند. جنگ ضد تروریسم در افغانستان از نبردهای پُرهزنیه آمریکا به شمار می‌رود که مخالفان و موافقان سرسختی دارد.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به پیشرفت های دوازده سال گذشته در کشورش همچنین گفته‌است که افغان‌ها برای این پیشرفت‌ها، از آمریکا، کشورهای غربی و جهان اسلام سپاسگزار هستند.

"جهان اسلام با بحران رو به رو است"

Image caption رئیس جمهوری افغان در جریان سخنرانی در اجلاس آمریکا و جهان اسلام

رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس آمریکا و جهان اسلام گفته است که "امروزه جهان اسلام از پاکستان شروع تا نیجریه با بحران رو به رو است." او گفته که غرب باید در مورد نتایج جنگ علیه تروریسم به کشورهای اسلامی توضیح بدهد.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری از قول آقای کرزی آمده است: "من در دیدارم با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و رهبران کشورهای غربی بارها پرسیده ام که آیا ما در جنگ با تروریسم کامیاب شده‌ایم و اینکه برای تروریسم تعریف مشخصی پیدا کرده‌ایم و آیا به پناه‌گاه های ترویسم توجه کرده‌‎ایم؟"

آقای کرزی تاکید کرده است که کشورهای غربی نسبت به جهان اسلام دیدگاه استعماری نداشته باشند. او گفته است که کشورهای غربی باید در روابط خود با جهان اسلام منافع متقابل را در نظر بگیرند.

آقای کرزی همچنین گفت: "چیزهای زیادی هم است که ما مسلمان‌ها باید در جوامع و دولت‌های خود آن را اصلاح کنیم. از راه آموزش بیشتر ، توافق دادن خود با تغییرات و ابراز تحمل بیشتر نسبت به جهان و ادیان دیگر."

اجلاس آمریکا و جهان اسلام روز گذشته در دوحه پایتخت کشور قطر با عنوان "یک دهه گفتگو" و به منظور تجدید تعهدات در خصوص روابط آمریکا با جهان اسلام برگزار شد.

بررسی دورنمای آینده افغانستان و پاکستان و تاثیرات آن بر امنیت داخلی این کشورها و منطقه از اهداف برگزاری این اجلاس عنوان شده است.

مطالب مرتبط