پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نگرانی امریکا در مورد جاسوسی سایبری چین

آمریکا در سال های اخیر بارها نگرانی های خود را نسبت به افزایش تهدیدهای جاسوسی سایبری چین ابراز کرده است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، دولت و ارتش چین را به جاسوسی سایبری متهم کرده است. آقای هیگل اولین مقام آمریکایی نیست که در این باره چنین اظهار نظری می‌کند اما او این سخنان را در جریان یک کنفرانس امنیتی در سنگاپور و در حضور مقامات نظامی ارشد چین بیان کرده است.

آقای هیگل می گوید: «ایالات متحده امریکا و تمام کشورهای منطقه منافع و نگرانیهای مشترک بسیاری در عرصه سایبری دارند؛ و تهدید برای امنیت اقتصادی، داد و ستد و صنعت ما رو به افزایش است. در واکنش به چنین امری، ایالات متحده سرمایه گذاری خود را برای تأمین امنیت در عرصه سایبری افزایش می دهد. ما همچنین همکاریهای خود را در عرصه سایبری و امنیت اینترنتی با متحدان خود در منطقه و ورای مرزهای مان گسترش می دهیم. من همچنین با وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در این مورد گفتگو خواهم کرد. آمریکا نگرانی های خود را نسبت به افزایش تهدیدهای جاسوسی سایبری ابراز کرده و ظاهرا برخی از این تهدیدها به دولت و ارتش چین مرتبط می شود».

پیشتر هم پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در گزارش سالانه خود گفته بود که چین با دست زدن به جاسوسی سایبری در تلاش است تا به اطلاعاتی درباره سیاست خارجی و طرح های نظامی دولت آمریکا دست پیدا کند. در گزارش پنتاگون گفته شده بود که شبکه های کامپیوتری دولت آمریکا به طور مرتب هدف حمله چین قرار می گیرند و به نظر می‌رسد عاملان برخی از این حملات با دولت و ارتش چین مرتبط باشند. در این گزارش آمده که چین از طریق عملیات سایبری در صدد جمع آوری اطلاعات از بخش های اقتصادی، دیپلماتیک و دفاعی ایالات متحده است و این اطلاعات می‌تواند در برنامه ریزی دفاعی چین به کار رود. پیش از این رسانه های امریکایی با استناد به یک گزارش افشاشده پنتاگون گفته بودند که هکرهای چینی به اسرار یک برنامه محرمانه تسلیحاتی امریکا دست یاتفه اند.