روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۲۱ جوزا

حمله مهاجمان مسلح به فرودگاه کابل، نشست قطر و افزایش قتل‌های ناموسی در افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ جوزا/خرداد کابل است.

روز گذشته هفت مهاجم مسلح در خانه مسکونی در شمال فرودگاه کابل جابه جا شدند. مقامات امنیتی گفتند که هدف آنها حمله به اهدافی در فرودگاه کابل بود. این رویداد با کشته شدن این مهاجمان به پایان رسید.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که احتمال دارد این حملات بیشتر شود زیرا طالبان فکر می‌کنند ماموریت ناتو به آخر رسیده و آنها می‌توانند با راه اندازی همچو حملات، به زودی به اهداف خود برسند.

نویسنده ۸‌صبح می‌پرسد که این افراد چگونه توانستند از تمامی سدهای امنیتی عبور کنند و در ساختمانی نزدیک به مناطق حساس سنگر بگیرند. "آیا آنها در نیروهای مسلح عوامل نفوذی دارند؟ آیا نیروهای امنیتی در اجرای وظایف‌شان سهل انگاری می‌کنند؟"

۸‌صبح افزوده که جامعه جهانی باید برای تقویت ارگان‌های کشفی و استخباراتی کشور نیز بکوشد و باید قابلیت‌هایی ایجاد شود که نیروهای امنیتی افغاسنتان تنها واکنشی عمل نکنند، اگر نه تروریسم ادامه می‌یابد.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که افزایش این حملات بدون شک تصادفی و بر اساس برنامه از پیش تنظیم شده جنگی طالبان در فصل بهار، صورت نگرفته بلکه این حملات در پیوند به سیاست‌های ناکام آقای کرزی و زیاده خواهی‌های رهبران پاکستانی افزایش یافته اند.

ماندگار به سفر اخیر رئیس جمهوری افغانستان به قطر اشاره کرده و می‌افزاید که آقای کرزی در این سفر می‌خواهد که پشت درهای بسته از مقام های قطری بخواهد که به روند صلح در افغانستان جدیت تازه ببخشند و دولت افغانستان را طرف اصلی این گفت و گوها قرار دهند.

به باور نویسنده ماندگار آقای کرزی فکر می‌کند شاه کلید صلح در افغانستان نزد اوست اما پاکستانی‌ها به این باورند که شاه کلید صلح در افغانستان در اختیار آنهاست.

روزنامه افغانستان نیز تایید می‌کند که حجم و شدت حملات امسال مخالفان مسلح بسیار متفاوت تر از حملات سالهای گذشته است.

افغانستان افزوده که حملات انتحاری در حالی صورت می‌گیرد که روند صلح با طالبان به بن بست رسیده و این گروه مذاکره با دولت افغانستان را از دستور کار خود خارج کرده است.

افغانستان می‌نویسد از اینرو مردم افغانستان بر تدوام همکاری و حمایت‌های جامعه جهانی از صلح در افغانستان تاکید می ورزند و امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا را به نفع امنیت کشورشان می‌دانند.

اما روزنامه چراغ می‌نویسد که آمریکا نمی‌خواهد که طالبان را به حدی ضعیف کند که به کلی نابود شود. هدف اصلی آنها مهار کردن طالبان و اداره جنگجویان این گروه به سمت هدف‌هایی است که خود در منطقه دنبال می‌کنند.

چراغ از سخنان آقای کرزی در نشست قطر یاد کرده و به نقل از او نوشته که جنگ پس از ۲۰۰۱ بر علیه تروریسم، برای افغانستان و منطقه خوشحالی ببار نیاورده بلکه تاثیرات منفی آن تا آفریقا و نقاط دیگر گسترش یافته است.

روزنامه جامعه باز امروز به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر در مورد آمار قتل‌های ناموسی در افغانستان پرداخته است.

جامعه باز می‌نویسد که فرهنگ جامعه افغانستان، 'غیرت افغانی' را به یک اسطوره تبدیل ساخته است که کارکرد آن وارونه سازی واقعیت‌های تاریخی بوده است.

به باور نویسنده جامعه باز، زنان به مثابه آسیب پذیرترین گروه اجتماعی، به قلمرو قهرمان بازی های مردان جامعه افغانستان تبدیل شده اند.

جامعه باز افزوده که آنچه امروز بر زنان افغانستان می‌گذرد بیانگر رنجوری انسانیت و زوال اخلاق و کرامت انسانی است و این نشان می‌دهد که نهادهای مسئول نتوانستند تغییر موثری را در زندگی زنان به میان آورند.

اما روزنامه ویسا به این موضوع با نگاهی دیگر می‌بیند.

ویسا می‌نویسد که این خشونت‌ها ناشی از برداشت غلط از دموکراسی و آزادی بیان است.

به باور نویسنده ویسا این شعارهای رنگارنگ که تعریف درستی از آن در افغانستان صورت نگرفته، فساد اخلاقی و ابتذال را در این کشور افزایش داده است.

ویسا عالمان دین، وزارت اطلاعات و فرهنگ و رهبران جهاد در افغانستان را به خاطر حفظ نکردن ارزش‌های اسلامی در افغانستان انتقاد کرده و تاکید می‌کند که نباید در این عرصه خاموش بود.

مطالب مرتبط