ژنرال دانفورد: دستاوردهای افغانستان ناپایدار است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان به بی‎بی‎سی گفته که این کشور دستاوردهای مهمی داشته اما هنوز این دستاوردها باثبات نیست.

آقای دانفورد در یکی از نخستین مصاحبه‎های خود پس از به دست گرفتن فرماندهی نیروهای ناتو در فبروری گذشته، گفت که دستاوردهای افغانستان در زمینه مردمسالاری و حقوق زنان امکان دارد که از دست برود، مگر این که جامعه جهانی به فشارهای خود پس از ماموریت رزمی‎اش در سال آینده ادامه دهد.

ناتو در ظرف هفته آینده مسئولیت امنیتی خود را در افغانستان به طور کامل به نیروهای داخلی این کشور واگذار می‎کند.

فرمانده کل ناتو که به دیدار نیروهای آلمانی در ولایت شمالی قندوز رفته، جایی که پایگاه ناتو در آن تا آخر امسال بسته خواهد شد.

تا پایان ۲۰۱۴ آخرین سربازان رزمی خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد.

نیروهای امنیتی افغانستان برای به عهده گرفتن مسئولیت سراسر کشور خود آماده می‎شوند. اما ژنرال دانفورد می‌گوید که این پیشرفت قطعی و ضمانت شده نیست.

Image caption جوزف دانفورد: بهتر است که ما به جای سال ۲۰۱۴، به فکر سال ۲۰۱۸ باشیم. در این پنج سال می‌توانیم فرصت کافی پیدا کنیم که این دستاوردها را دائمی بسازیم

آقای دانفورد گفت: "ما تا آخر ماه رهبری تامین امنیت در سراسر کشور را به نیروهای افغان واگذار می‌کنیم و این ظرفیت آنها است که می‌تواند دستاوردهای یک دهه گذشته ما را ضمانت کند."

از فرمانده ناتو پرسیده شد که آیا بخشی از این دستآوردها را از دست رفتنی می‌داند؟ فرمانده کل ناتو در پاسخ گفت: "بله؛ باید گفت که این می‌تواند از دست رفتنی باشد. تا این جا ما پیشرفت زیادی داشته ایم. ولی ما در مرحله‎ای نرسیده‎ایم که بگویم این‎ها دائمی است."

او افزود: "البته همین بحث در محور توجه ما در ۱۸ ماه آینده است. بنابرین، بهتر است که ما به جای سال ۲۰۱۴، به فکر سال ۲۰۱۸ باشیم. در این پنج سال می‌توانیم فرصت کافی پیدا کنیم که این دستاوردها را دائمی بسازیم."

آقای دانفورد در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید آیا حالا زمان مناسبی برای گفتگو با طالبان است، گفت: "بالاخره این جنگ باید با ابزارهای سیاسی حل و فصل شود."

فرمانده ناتو تاکید کرد: "مردم افغانستان هم باید بتوانند با تمام افغان‎هایی که می‌خواهند به کشور بازگردند، سازگاری کنند. اگر قرار است صلح و ثبات در افغانستان برقرار شود، آشتی سیاسی در آن نقش حیاتی دارد."

اما به نظر می‌رسد که تا آن زمان، نیروهای افغان باید بدون تجهیزات پیشرفته و تکنالوژی ناتو جنگ علیه شورشیان را پیش ببرند. البته ناتو می‎گوید که همچنان در کنار افغانها خواهد بود. ولی در پشت جبهه‎ها و برای آموزش سربازان.

مطالب مرتبط