روزنامه‌های کابل:چهارشنبه ۲۲ جوزا

افزایش تلفات غیرنظامیان و انفجار دیروز در کابل مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ جوزا/خرداد کابل است.

یان کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان روز گذشته اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان نسبت به سال گذشته میلادی ۲۴ درصد افزایش یافته است.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان در حالی خبر می‌دهد که روند حملات انتحاری در روزهای اخیر در این کشور افزایش یافته است.

سخن جدید افزوده که پس از کناره گیری نیروهای ناتو از صحنه جنگ، مخالفان نیز اهداف خود را تغییر داده و بیشتر مناطقی را که مردم ملکی در آن حضور دارند، هدف قرار داده اند.

به باور نویسنده سخن جدید، اکنون دیگر جان و مال شهروندان کشور اهمیت خود را در افکار عمومی به خصوص نزد دولت از دست داده و بسیار عادی با آن برخورد می‌شود.

اما سخن جدید، حکومت را مسئول اصلی حفط جان و مال مردم دانسته و می‌نویسد که دولت باید در قبال رویدادهای جاری در کشور پاسخگو باشد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که مقام‌های امنیتی و نظامی باید برای حفاظت از جان کارمندان غیرنظامی دولت و مردم عام، تدابیر جدی روی دست گیرند.

۸‌صبح می‌نویسد هدف تروریست‌ها از حملاتی چون رویداد دیروز تنها ایجاد وحشت در بین مردم است. آنها می‌خواهند از این طریق عقیده خود را به مردم تحمیل کنند.

نویسنده ۸‌صبح افزوده که پایگاه‌های نظامی و مقام‌های بلندپایه حالا با استفاده از تجارب حملات تروریستی، تدابیر حفاظتی‌شان را شدیدتر کرده‌اند اما غیرنظامیان هم چنان بی پناه هستند.

۸‌صبح به گزارش سازمان ملل متحد اشاره کرده و می‌نویسد که این سازمان‌ها باید با منابع، عوامل و مراکز تربیه تروریسم مبارزه کنند و سازمان ملل می‌تواند ساختارهایی را که در پاکستان تروریست‌ها را حمایت می‌کنند، افشا کند.

روزنامه سرنوشت می‌نویسد حملات انتحاری در افغانستان در حالی افزایش یافته که باز بحث صلح داغ شده است.

سرنوشت افزوده که همیشه همزمان با جدی شدن بحث صلح، حملات مخالفان زیادتر می‌شود و این نشان می‌دهد که دشمنان افغانستان خواهان صلح و امنیت در این کشور نیستند.

روزنامه باور نیز می‌نویسد که قربانی تمام درگیری‌ها در افغانستان غیرنظامیان هستند.

باور افزوده که جامعه جهانی، ناتو، سازمان‌های حقوق بشری، مخالفان، حکومت و سیاسیون همه در قبال جان مردم افغانستان مسئول هستند و باید بعد از این مردم را قربانی نکنند.

روزنامه وحدت می‌نویسد که امنیت و تشدید عملیات طالبان نگرانی مهم جریان‌های سیاسی و نهادهای مدنی است.

وحدت افزوده که با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری، مشکل ناامنی حادتر می‌شود.

نویسنده وحدت از دولت و از جامعه جهانی خواسته که برای بازگرداندن دوباره امید به آینده در افغانستان، برای برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه بکوشند.

مطالب مرتبط