تنها ۳۴ درصد زنان افغان به کمک قابله زایمان می‌کنند

Image caption وزیر بهداشت افغانستان می‌گوید در بیش ازده سال گذشته، مادر شدن در افغانستان مصون تر شده است.

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید در حال حاضر نزدیک به ۳۴ درصد ولادت‌ها در این کشور به کمک قابله/ماما انجام می‌شود.

ثریا دلیل وزیر بهداشت افغانستان در مراسم روز ملی 'مادر مصون' امروز در کابل گفت که در افغانستان میزان ولادت‌ها به کمک کارمندان بهداشتی افزایش یافته است.

او گفت: "ده سال پیش تنها شش درصد ولادت‌ها به کمک افراد مسلکی (متخصص) به شمول قابله‌ها، پرستاران و دکترها انجام می‌شد اما امروز از هر سه ولادت یکی آن توسط افراد مسلکی کمک می‌شود."

اما به گفته وی، هنوز هم کمبود قابله و دکتر یک چالش بزرگ در برابر صحت مادران افغانستان است.

قرار معلومات مسئولان وزارت بهداشت، در گذشته در افغانستان هر نیم ساعت یک مادر در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌داد اما اکنون هر دو ساعت یک مادر در هنگام زایمان تلف می‌شود.

کاهش آمار مرگ و میر مادران از اهداف مهم کاری وزارت بهداشت افغانستان است اما هنوز هم افغانستان در بین کشورهایی قرار دارد که بالاترین آمار مرگ و میر مادران را دارد.

با آنهم وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که در بیش از ده سال گذشته مادر شدن در افغانستان مصون تر شده و حالا زنان به امکانات بیشتر بهداشتی به شمول کارمندان مختصص دسترسی دارند.

خانم دلیل می‌گوید که درحال حاضر نزدیک به ۴۰۰۰ قابله در سراسر افغانستان وجود دارد.

درکنار آن شمار زیادی از زنان روستایی نیز آموزش‌های اولیه مراقبت از مادران در حال زایمان را دیده‌اند و در محلات‌شان به زنان کمک می‌کنند.

به گفته وی، ده سال پیش در این کشور تنها ۴۵۰ قابله وجود داشت.

در راستای تلاش وزارت بهداشت افغانستان برای کاهش مرگ و میر مادران، امسال روز ملی مادر مصون متفاوت‌تر از سالهای گذشته در افغانستان تجلیل شد.

وزارت بهداشت، کتاب‌ها، کتابچه‌های رهنما و وسایل بهداشتی را به نمایش گذاشت که به گفته خودشان در آگاهی دهی به زنان افغان از آنها استفاده می‌شود.

تصاویری از زنانی که به کمک افراد غیرمتخصص و یا درمحلات نامناسب و ناپاک ولادت کرده‌اند و جان‌شان به خطر افتاده نیز در این مراسم به نمایش گذاشته شد.

مطالب مرتبط