روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۵ خرداد

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

مداخله دبیرکل سازمان ملل متحد در پرونده مالی کابل بانک، اظهارات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد فعالیت های دانشجویی، تصمیم اخیر شورای علمای کشور در مورد قانون منع خشونت علیه زنان و حملات انتحاری و یادبود از روز جهانی مادر در افغانستان از موضوعاتی است که در تیترهای خبری و عناوین تحلیلی روزنامه های امروز چاپ کابل بازتاب یافته است.

روزنامه ها و هفته نامه های چاپ افغانستان همچنین گزارش ها و مطالب تحلیلی در مورد رویدادهای جهانی از جمله برگزاری نهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران و نا آرامی های اخیر در ترکیه منتشر کرده اند.

روزنامه های دولتی افغانستان هم بیشتر به فعالیت های مقام های حکومت پرداخته‌اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اخیرا با مداخله در موضوع فساد مالی کابل بانک گفته است که پرونده کابل بانک به بررسی بیشتر و حسابدهی دقیقی نیاز دارد.

روزنامه ماندگار در مطلبی نوشته است که دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت تعیین مجازات علیه عاملان بحران کابل بانک را "سبک" خوانده است.

ماندگار از قول آقای بان نوشته است که به خاطر "ورشکست شدن کابل بانک" باید افراد بیشتری پاسخگو باشند.

روزنامه نوشته است که از میان افرادی که در بحران کابل بانک سهم داشته اند ۲۰ نفر به چهار تا پنج سال زندان محکوم به مجازات شدند اما طبق یک فرمان ریاست جمهوری، برادران حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری مجازات نشدند.

ماندگار نوشته است که حامد کرزی رئیس جمهوری کشور در فرمان خود گفته بود که افرادی که دارایی کابل بانک را برگردانند از مجازات مصون می‌مانند.

روزنامه خدمتگار مطلب اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است که تاکید دبیرکل سازمان ملل روی ادامه تلاش ها برای حصول قرضه های کابل بانک و ایجاد سیستم شفاف مالی در افغانستان بوده است.

خدمتگار نوشته است که با این وضعیت به نظر می رسد که با خروج نیروهای بین المللی از کشور، علاوه بر ثبات امنیتی افغانستان به ثبات سیاسی هم نیاز بیشتری دارد.

روزنامه چراغ هم در مطلب اصلی خود زیر عنوان "از افراد دیگری هم باید حساب گرفته شود" به مطالبات بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد ادامه بررسی های روی پرونده کابل بانک پرداخته است.

چراغ در ادامه نوشته است که پس از بررسی ها در مورد قضیه کابل بانک ۲۰ نفر از متهمان فساد مالی در این بانک، محکوم به مجازات شدند اما حصین فهیم برادر قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری و محمود کرزی برادر رئیس جمهوری مورد مجازات قرار نگرفتند.

برادران رئیس جمهوری و معاون اول رئیس جمهوری با حضور در جلسه های دادگاه، گفته اند که بدهی های خود از کابل بانک را پرداخته اند.

جنجال مالی کابل بانک که این بانک خصوصی را تا سرحد ورشکستگی کشاند، حدود سه سال پیش به رسانه ها درز کرد و در پی آن موضوع ۹۳۵ میلیون دلار قرضه های بدون بازپرداخت این بانک که صرف خرید جایداد در کشورهای خارجی و صدور قرضه های بدون مدرک شده بود به یکی از پیچیده ترین موضوعات اقتصادی افغانستان بدل شد.

شماری از روزنامه های کابل هم با اشاره به سخنان حامد کرزی که از طریق رادیوی ملی افغانستان پخش شد و مصوبه شورای علمای کشور در مورد فعالیت های دانشجویی، مطالبی منتشر کرده اند.

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

روزنامه ۸صبح، در عنوان اصلی و سرمقاله خود به سخنرانی رادیویی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پرداخته و نوشته است که آقای کرزی خواسته که مطالبات استادان نباید در روند آموزشی خلل وارد کند و احزاب سیاسی هم از دانشجویان استفاده ابزاری نکنند.

آقای کرزی هر پانزده روز در میان، از طریق رادیوی ملی افغانستان، روی یکی از موضوعات کشوری صحبت می‌کند.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود نوشته است که "نبود نهادهای صنفی و جنبش ها و نهادهای دانشجویی سبب شده تا دانشگاه کابل به بستری برای دست اندازی حلقات سیاسی، مذهبی و قومی تبدیل شود."

اخیرا اعتصاب غذایی و در برابر آن راهپیمایی دانشجویان در کابل، خبر ساز شد. دانشجویان برای برکناری یک استاد و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، دست به اعتصاب زدند و عده دیگری از دانشجویان به حمایت از رئیس و استاد خود به خیابان ریختند.

۸صبح در ادامه نوشته است که حکومت افغانستان مطالبات اندک دانشجویان و استادان را با مدیریت ضعیف، به چالشی بزرگ بدل کرد.

شورای علمای افغانستان هم در نشست چهار روزه ای در کابل در مورد جنجال های اخیر در دانشگاه کابل مصوبه صادر کرده است.

در مصوبه این شورا که در روزنامه اصلاح منتشر شده آمده است که شورای علمای افغانستان از معترضان خواسته است که به اعتراضات خود پایان بدهند و مشغول آموزش شوند.

روزنامه اصلاح نوشته است که شورای علما گفته است که تلاش صورت می گیرد که محیط دانشگاه ها و مراکز آکادمیک تبدیل به "میدان مشاجرات و کشمکش های ضد ملی" قرار گیرد.

شورای علمای افغانستان در جلسه سراسری خود همچنین در مورد قانون منع خشونت علیه زنان بحث کرده و گفته است که چندین ماده طرح قانون منع خشونت با زنان با قواعد دینی و شریعت اسلامی همخوانی ندارد.

این شورا از اعضای مجلس خواسته است که طرح قانون منع خشونت با زنان را پس از اصلاح مطابق با احکام اسلامی به تصویب برسانند.

روزنامه اصلاح نوشته است که در بخش دیگر جلسه شورای علما، موضوع حملات اخیر مخالفان مسلح به پایتخت به بحث گرفته شد و علمای افغانستان تاکید کردند که کشتن افراد "بی گناه" زیر هر عنوانی که باشد در دین اسلام، حرام است.

مطالب مرتبط