حامد کرزی برای حسن روحانی سعادت و موفقیت آرزو کرد

Image caption حامد کرزی نخستین رئیس جمهوری بود که برگزاری انتخابات ایران و پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، پیروزی حسن روحانی نامزد گروه‌های‌ اصلاح طلب را در انتخابات ریاست جمهوری ایران به مردم ایران تبریک گفت.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده‌است که آقای کرزی ابراز امیدواری کرده روابط افغانستان و ایران گسترش پیدا کند.

خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان ساعاتی پس از آن منتشر شد که وزارت کشور ایران نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران را اعلام کرد.

مصطفی محمد نجار وزیر کشور ایران در ساعات پایانی روز به وقت محلی، اعلام کرد حسن روحانی با کسب اکثریت مطلق آرای رای دهندگان؛ حدود ۱۸ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۳۲۹ رای، پیروز یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران جمعه ۲۴ جوزا/خرداد، طبق آمار وزارت کشور ایران با اشتراک ۷۲.۷ درصد واجدان شرایط رای دهی برگزار شد و نتایج نهایی آن حدود بیست و چهار ساعت بعد اعلام شد.

آقای کرزی نخستین رئیس جمهوری بود که برگزاری انتخابات ایران را موفقانه ارزیابی کرد و آن را به مقام رهبری و مردم ایران، تبریک گفت.

او همچنین نخستین رئیس جمهوری است که پیروزی حسن روحانی را در انتخابات ایران به ایرانیان تبریک گفته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این خبرنامه، از ایران به عنوان "کشور دوست و برادر" یاد کرده و برای رئیس جمهوری جدید ایران آرزوی "سعادت و موفقیت" کرده است.

ایران همسایه غربی افغانستان است و دو کشور در بخش های مختلف روابط تنگاتنگی دارند. بیش از یک میلیون پناهنده افغان در شهرهای ایران کار و زندگی می‌‎کنند و حضور ایران هم در زمینه‌های مختلف در افغانستان چشمگیر است.

حامد کرزی پیش از این برگزاری انتخابات ایران را "گامی در جهت تقویت بیشتر مردم سالاری" در ایران عنوان کرده است.

مطالب مرتبط