دور چهارم مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا برگزار می‌شود

Image caption جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید چند روز آینده، دور چهارم مذاکرات برای امضای پیمان امنیتی کابل و واشنگتن آغاز خواهد شد

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که به زودی مرحله چهارم مذاکرات برای امضای موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان آغاز خواهد شد.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت: "قرار است در چند روز آینده دور چهارم مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین آمریکا و افغانستان در کابل آغاز شود."

او اظهار امیدواری کرد که در این دور از مذاکرات پیشرفت‌های زیادی صورت گیرد و به زودی پیشنویس این موافقتنامه نهایی شود.

این مذاکرات میان سفیر افغانستان در واشنگتن و سفیر آمریکا در کابل پیش برده می‌شود.

قرار است پیشنویس این موافقتنامه در یک لویه جرگه به بحث گرفته شود. اکنون آمادگی ها برای برگزاری این لویه جرگه آغاز شده اما مقامات دولتی می‌گویند هنوز تاریخ دقیق برگزاری آن معلوم نشده است.

موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا بر اساس مواد پیمان همکاری‌های استراتژیک دو کشور، امضا می‌شود.

این موافقتنامه چهارچوب حقوقی همکاری‌های امنیتی میان این دو کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تعیین می‌کند.

مرحله اول این مذاکرات در ماه نوامبر سال گذشته آغاز شد.

از امضای سند همکاری‌های استراتژیک میان کابل و واشنگتن بیش از یک سال می‌گذرد، اما تا هنوز این دو کشور به دلیل اختلافات روی شرایط شان به تدوین موافقت‌نامه امنیتی، دست نیافته اند.

دولت افغانستان می‌گوید خواهان امضای این موافقتنامه است اما تامین صلح و امنیت، تجهیز و حمایت مالی درازمدت نیروهای افغان از شرایط اساسی امضای این سند است.

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود آمریکا به اساس این موافقتنامه خواهان ۹ پایگاه نظامی در کشورش است، حرفی که بعدتر مقامات آمریکا آن را رد کردند.

ظاهراً اختلاف‌ها بر سر امضای این سند میان کابل و واشنگتن عمیق است، اما هر دو طرف امیدوارند با چانه زنی روی شرایط یکدیگر، این سند را نهایی کنند.

پیش از این نیز سه مرحله مذاکرات برای امضای این موافقتنامه در کابل برگزار شده بود.

مطالب مرتبط