استادان معترض دانشگاه کابل با کرزی ملاقات می‌کنند

Image caption عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی می‌گوید بیگانگان در اعتراضات استادان و دانشجویان دست دارند

عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که قرار است استادان معترض فردا با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کنند.

او امروز در نشست عمومی مجلس سنا فرا خوانده شده بود تا در مورد اعتراضات استادان و دانشجویان دانشگاه کابل به سناتوران معلومات دهد.

او در این نشست گفت: "چشم پوشی نمی‌توانیم که دشمنان افغانستان، دشمنان داخلی و خارجی همانطور که نمی‌خواهند وضع امنیتی بهبود یابد، بدون شک اینجا هم مداخلات خود را دارند و نمی‌خواهند فضای امن در دانشگاه ها حاکم باشد."

اما او مشخصا از کسی یا کشوری نام نبرد.

یکی از استادان معترض که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با بی‌بی‌سی، سخنان وزیر تحصیلات عالی را رد کرده و آن را نظر شخصی وزیر خواند.

معترضان می‌گویند که قرار است هشتاد نفر از استادان معترض با رئیس حمهوری دیدار کنند. تصویب قانون تحصیلات عالی، حفظ استقلالیت دانشگاه‌ها، جلوگیری از مداخله افراد و کشورهای دیگر در امور علمی دانشگاه و استعفای وزیر تحصیلات عالی مهم‌ترین خواست‌های این معترضان است.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان زمانی به مجلس سنا فراخوانده شده که بیش از بیست روز است در دانشگاه کابل، درس تعطیل شده و معترضان به سایر استادان و دانشجویان اجازه نمی‌دهند به کلاس‌های درسی بروند.

عده ازسناتوران افغان از این موضوع ابراز نگرانی کرده و گفتند که می‌ترسند دامنه این اعتراضات به سایر دانشگاه‌های افغانستان کشانده شود.

میر حمدالله منیب یکی از اعضای مجلس سنا گفت: "اگر دامنه این اعتراضات بیشتر شود و به دیگر دانشگاه‌ها برسد موجب تشویش همه مردم می‌شود. این‌ها همه دلیل بر ضعف مدیریت وزارت تحصیلات عالی است. امیدواریم این وزارت این مشکل را به دقت حل کند."

Image caption بیشتر از بیست روز از اعتصاب و اعتراض دانشجویان در دانشگاه کابل می‌گذرد

آقای عبید گفت که او تلاش‌های زیادی برای پایان دادن به تظاهرات در دانشگاه کابل کرده ولی معترضان خواستند تا به دیدار رئیس جمهوری بروند و به این دلیل قرار شده که فردا آنها آقای کرزی را دیده و در مورد خواست‌های شان با او گفتگو کنند.

اعتراض در دانشگاه کابل

این استادان و دانشجویان معترض پس از اعلام تصمیم حکومت افغانستان مبنی بر تبدیلی رئیس و یکی از استادان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، دست به راهپیمایی و اعتصاب زدند.

مقامات دولتی پس از اعتصاب غذایی هشت روزه ده ها دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه کابل اعلام کردند که خواست‌های آنان را پذیرفته اند. برطرفی این دو تن از خواست‌های این اعتصاب کنندگان بود.

ولی با وجود این که آنان دوباره به وظایف سابقه‌شان برگردانده شدند تظاهرات و اعتراض در دانشگاه کابل ادامه یافت و روند درسی در این دانشگاه مختل شد.

در جلسه امروزی مجلس سنا، محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنای افغانستان ابراز امیدواری کرد که هر دو طرف - استادان معترض و وزیر تحصیلات عالی - در دیدار با رئیس جمهوری حقایق را برملا کرده و به این مشکل پایان دهند.

مطالب مرتبط