افراد ژنرال دوستم و والی جوزجان باهم درگیر شدند

Image caption محمد عالم ساعی والی جوزجان

مقام‌های ولایت جوزجان در شمال افغانستان گفته‎اند که نیروهای وابسته به ژنرال دوستم به خانه عالم ساعی والی جوزجان حمله کرده اند.

عزیزالله غیرت، فرمانده پلیس جوزجان گفت که افراد ژنرال دوستم خانه محمد عالم ساعی را ابتدا در محاصره خود در آورده و سپس تلاش کردند که وارد خانه او شوند.

آقای غیرت گفت قبل از این که نیروهای پلیس به محل برسد، محافظان والی و افراد ژنرال دوستم بسوی همدیگر شلیک کردند.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت که ساعت ۱۲ قبل از ظهر امروز، در مرکز شهر شبرغان، صدای شلیک شنیده شده است.

خانه والی جوزجان در نزدیکی فرماندهی پلیس است.

ژنرال دوستم، رهبر حزب جنبش ملی و یکی از فرماندهان پرقدرت در شمال افغانستان و از رهبران جبهه ملی، یکی از جناح‌های سیاسی مخالف حکومت، است.

او همچنین رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان است.

او گفت که قبل از اینکه نیروهای پلیس به خانه والی جوزجان برسند، افراد ژنرال دوستم محل را ترک کرده بودند.

بهرام‌الدین حسام سخنگوی والی جوزجان گفت که افراد ژنرال دوستم و محافظان والی، حدود ده دقیقه درگیر شدند و سپس درگیری به پایان رسید.

Image caption ژنرال دوستم از چهره های متنفذ قومی و رئیس ستاد مشترک قوای مسلح افغانستان است

آقای حسام گفت که ژنرال دوستم از والی جوزجان خواسته است که در انتخابات آینده، به ائتلاف سیاسی آنها بپیوندد و از حکومت مرکزی افغانستان اطاعت نکند. اما والی این تقاضای آقای دوستم را رد کرده است.

او گفت که والی جوزجان در حال حاضر سمت معاونیت حزب جنبش افغانستان را دارد.

در همین حال فریدون الهام مشاور سیاسی ژنرال دوستم تهدید والی جوزجان و محاصره خانه آقای ساعی توسط افراد ژنرال دوستم را رد کرد.

آقای الهام گفت که ژنرال دوستم به خاطر موضوعات انتخابات تصمیم داشت که به عنوان رهبر حزب جنبش ملی با آقای ساعی که معاون جنبش است، مشورت کند اما والی حاضر به صحبت نشد.

او افزود: "ژنرال دوستم گفت اگر ساعی به خانه ما نمی‌آید ما به خاطر ملت و آرمان های جنبش به خانه آقای ساعی می رویم تامشورت کنیم. اما متاسفانه وقتی ژنرال به خانه والی نزدیک شد والی فرمان شلیک داد."

مشاور سیاسی ژنرال دوستم اظهارات و اقدامات والی جوزجان را یک "توطئه" عنوان کرد و گفت که انتظار دارند با والی جوزجان برخورد قانونی صورت گیرد.

مطالب مرتبط