اعتراض اعضای شورای ولایتی به پیش نویس قانون جدید

Image caption روسای شورای ولایتی از مجلس نمایندگان خواسته اند که صلاحیت نظارتی این شورا را، به آن بازگرداند

اعضای شوراهای ولایتی افغانستان با انتقاد از پیش نویس جدید قانون شوراهای ولایتی می‌گویند که در این پیش نویس صلاحیت نظارت از شوراهای ولایتی گرفته شده است.

بر اساس قانون قبلی، وظیفه شوراهای ولایتی مشارکت،مشوره دهی و نظارت از فعالیت های ادارات ولایتی بود اما در قانون تازه واژه نظارت برداشته شده.

روسای این شوراها می‌گویند اگر نظارت از فعالیت های ادارات ولایتی جز وظایف آنها نباشد؛ اعضای این شورا به مشاوران محلی بی صلاحیت تبدیل خواهند شد.

روسا و مسئولان شوراهای ولایتی برای اعلام این اعتراض به کابل آمده اند.

پیش نویس جدید از سوی اداره ارگان های محلی تهیه شده و شورای وزیران فرستاده شده است.

اما حالا مسئولان اداره ارگانهای محلی نیز تائید می کند که در مسوده جدید، نقش نظارتی شوراهای ولایتی برداشته شده است و لازم است که این صلاحیت قانونی به اعضای شوراهای ولایتی بازگردانده شود.

پیش نویس قانون شوراهای ولایتی به زودی به مجلس نمایندگان فرستاده خواهد شد و روسای شوراهای ولایتی می خواهند قبل از اینکه این قانون به مجلس نمایندگان برود، بر اهمیت نقش نظارتی این شوراهای تاکید کنند و از اعضای مجلس بخواهند که حق نظارتی شوراهای ولایتی را به آنها بازگرداند.

اعضای شورای ولایتی، انتخابی هستند و کار آنها مطابق قانون قبلی که هنوز اجرایی است، مشورت دادن به والی و دیگر مسئولان محلی و نیز نظارت بر کار کرد والی و ادارات محلی است.

اعضای شوراهای ولایتی از نداشتن محافظان امنیتی نیز نگران هستند.

آنها می‌گویند پیش از این تصمیم گرفته شده بود که هر عضو شورای ولایتی یک محافظ داشته باشد اما حالا وزارت داخله این تصمیم را لغو کرده است.

در سالهای گذشته بیش از ده تن از اعضای شوراهای ولایتی در نقاط مختلف افغانستان از سوی گروهای های مسلح شورشی کشته شده اند.

در تازه ترین مورد محمد رسول محسنی رئیس شورای ولایتی بغلان، ماه گذشته در انفجاری در برابر دفترش کشته شد.