پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث هفته: حفظ حریم شخصی یا تأمین امنیت همگانی؟

اخیراً روزنامه های واشنگتن پست و گاردین نوشتند که سازمان های اطلاعاتی امریکا، تصویرها و ایمیل های شخصی مردم را از شرکت های کامپیوتری مثل مایکروسافت، اپل، گوگل و فیسبوک استخراج کرده اند. شرکت های کامپیوتری گفتند که به سازمان های دولتی اجازهء دسترسی به سرورهای شان را نمی دهند.

ادوارد اسنودن، کسی که موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی توسط سازمان اطلاعات آمریکا را فاش کرده، می‌گوید این کار را در "دفاع از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان" انجام داده است.

جیمز کلاپر، رییس سازمان اطلاعاتی ملی امریکا ضمن محکوم کردن انتشار این مطلب در روزنامه ها گفت که مطالب منتشر شده، موارد نادرست زیادی دارد. یک سخنگوی کاخ سفید می گوید که جمع آوری مکالمات تلفنی ابزار حیاتی برای مبارزه با تروریسم است. اما گروه های مدافع آزادی های مدنی از انتشار این گزارش ها شگفت زده شده اند. تیم برنرزلی مخترع شبکهء جهانی اینترنت گفت که این اقدام نقض غیرموجه حقوق اولیهء انسانی است که یک جامعهء دموکراتیک را تهدید می کند.

استدلال دو طرف این قضیه، این پرسش مهم را مطرح ساخته است که آیا تأمین امنیت همگانی اولویت دارد و یا حفظ حریم شخصی افراد؟

در بحث هفته، این مسئله را عبدالله شادان با دکتر منصور فرهنگ استاد دانشگاه نیویورک، ضمیر الدین میهن پور از مقامات پیشین امنیتی افغانستان و بهرنگ تاجدین کارشناس امور اینترنت در بی بی سی در میان گذاشته است.