نیروهای افغان عهده‌دار تامین امنیت در سراسر افغانستان شدند

Image caption افغانستان سیصدو پنجاه هزار نیروی نظامی دارد

ناتو رهبری کل عملیات‌های نظامی را در مراسم ویژه‌ای رسما به نیروهای امنیتی افغان واگذار کرد.

در این مراسم که زیر عنوان انتقال مسئولیت‌های امنیتی و رهبری کل عملیات های نظامی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان، در کابل برگزار شد، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، مقام های ارشد دولتی، دبیر کل ناتو و فرمانده عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان، حضور داشتند.

جریان مراسم انتقال رهبری عملیات های نظامی از ناتو به نیروهای افغان از طریق تلویزیون دولتی کشور، به صورت زنده پخش شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم گفت که از فردا نیروهای افغان تمام عملیات های نظامی را در سراسر افغانستان به تنهایی و بدون نقش نیروهای خارجی راه اندازی خواهند کرد.

در مراسم انتقال رهبری عملیات های نظامی از ناتو به نیروهای امنیتی افغان تعداد زیادی از افسران ارتش، سربازان پلیس و کارمندان امنیت ملی افغانستان نیز حاضر بودند.

آقای کرزی در این مراسم از نیروهای امنیتی افغانستان خواست که هنگام فعالیت های نظامی در روستاهای کشور به جز موارد انتقال زخمی ها، "تحت هیچ شرایطی" از عملیات های هوایی استفاده نکنند.

حکومت افغانستان در سال‌های اخیر که مسئولیت راه اندازی عملیات های شبانه و حملات هوایی به دوش نیروهای ناتو بود، پیوسته از راه اندازی این عملیات‌ها انتقاد کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان در مورد امضای توافقنامه امنیتی با ایالات متحده آمریکا گفت که افغانستان توافقنامه های امنیتی را با توجه به منافع ملی خود امضا می کند. او گفت که پیمان های امنیتی و استراتژیک باید مبتنی بر حاکمیت ملی و تقویت نیروهای افغان امضا شود.

دکتر اشرف غنی احمدزی رئیس روند انتقال مسئولیت های امنیتی در این مراسم گفت که در حال حاضر امنیت سراسر افغانستان زیر نظر نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی افغانستان است. آقای احمدزی همچنین گفت که افسران ارتش، سربازان پلیس و کارمندان امنیت دو شب است که نخوابیده اند.

او افزود که با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان وضعیت امنیتی کشور بهتر شده است. در حال حاضر بیش از صدهزار نیروی نظامی در چارچوب ناتو و آیساف در افغانستان مشغول ماموریت های نظامی هستند.

جزییات مراحل انتقال مسئولیت‌های امنیتی

لحظاتی قبل از آغاز مراسم انتقال رهبری فعالیت های نظامی از ناتو به نیروهای افغان، انفجاری در غرب کابل خبر ساز شد. در این رویداد سه نفر کشته شدند و حدود بیست نفر زخم برداشتند.

برنامه جدید و متفاوت

در مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی ناتو به سربازان افغان، آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو گفت که ناتو و متحدان بین المللی افغانستان، برنامه جدید و متفاوتی را برای آینده افغانستان طرح ریزی کرده اند.

Image caption دبیرکل ناتو از پیشرفت های نیروهای امنیتی افغان ستایش کرد

دبیر کل ناتو گفت که این طرح "حمایت قاطع" نام دارد و هدف آن "مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغان، آموزش‌های پیشرفته نظامی و یاری این نیروها است." او گفت افغانستان نه امروز و نه هم در آینده هیچگاه تنها گذاشته نخواهد شد.

آقای راسموسن افزود چالش‌هایی در جریان روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به سربازان افغان وجود داشته که در آینده نیز وجود خواهند داشت.

دبیرکل ناتو گفت: "امروز هدف مشترک ما تحقق یافت، ما هنوز هم کارهای سخت و دشواری تا هجده ماه آینده در پیش داریم و باید دست آورد های خود را تسریع ببخشیم و بعد از ۲۰۱۵ که فصل دیگری آغاز می شود، باید دست آوردهای خود را حفظ کنیم و آن را گسترش بدهیم."

آقای راسموسن در ادامه صحبت های خود افزود که برای آینده بهتر در افغانستان تعهداتی سپرده شده است که باید عملی شود.

او گفت که حکومت داری بهتر، مبارزه با فساد، رعایت حقوق بشر و همچنین برگزاری انتخابات دموکراتیک و شفاف در سال آینده، نقش مهمی در ادامه تعهدات جامعه جهانی به افغانستان خواهد داشت.

افغانستان در سال آینده میلادی دو رخداد مهم و تاریخی در پیش دارد، قرار است انتقال مسئولیت های امنیتی تکمیل و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

آقای کرزی به نیروهای امنیتی افغان دستور داد که برای برگزاری انتخابات به موقع و شفاف ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

مقام های افغان گفته‌اند که به زودی دور پنجم (مرحله پایانی) انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت سراسر افغانستان به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

روند انتقال مسئولیت های امنیتی در سال ۲۰۱۱ از ولایت بامیان آغاز شد و تاکنون مسئولیت امنیت بیش از ۷۵ درصد افغانستان به نیروهای افغان واگذار شده است.

قرار است در مرحله پنجم انتقال مسئولیت های امنیتی سیزده ولسوالی قندهار، ولسوالی‌های ننگرهار، خوست و پکتیکا در شرق و جنوب افغانستان، تا هجده ماه آینده به نیروهای افغان واگذار شود.

مطالب مرتبط