آمریکا و طالبان برای مذاکرات مستقیم در قطر ابراز آمادگی کردند

Image caption محمد نعیم سخنگوی طالبان در یک نشست خبری برای گشایش دفتر طالبان در قطر شرکت کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر را گام مهمی بسوی مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواند اما تاکید کرد که طالبان باید با القاعده قطع‌رابطه کنند.

آقای اوباما که در جریان نشست گروه هشت در ایرلند شمالی صحبت می‌کرد، از تصمیم حامد کرزی برای فرستادن هیاتی برای گفتگو با طالبان در قطر نیز استقبال کرد.

پیش از این مقامات کاخ سفید اعلام کردند که به زودی مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان در قطر آغاز خواهد شد.

آنها گفتند که آقای اوباما شخصا در به نتیجه رساندن تلاش‌ها برای گشایش دفتر طالبان در قطر با حامد کرزی کار می‌کرد و جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در این روند نقش مهمی ایفا کرد.

قرار است نخستین دیدار میان نمایندگان آمریکا و طالبان در چند روز آینده در دوحه پایتخت قطر صورت بگیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، امروز گفت که دولت افغانستان نیز نمایندگان خود را برای شرکت در این مذاکرات به دوحه اعزام می‌کند.

مقامات آمریکایی گفته اند که تبادل اسرا یکی از موضوعات مورد بحث میان آمریکا و طالبان خواهد بود اما در هفته های اول بیشتر دیدگاه‌های دو طرف مورد بحث قرار خواهند گرفت.

به گفته آنها از شرایط این مذاکرات این است که طالبان خشونت را کنار بگذارند، رابطه خود را با القاعده قطع کنند، به قانون اساسی افغانستان، حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها احترام بگذارند.

اما حامد کرزی لحظاتی پس از مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان در یک نشست مشترک خبری با دبیرکل ناتو گفت که در حال حاضر پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با طالبان وجود ندارد.

اما او بر نکاتی به عنوان "اصولی برای مذاکره" تاکید کرد. آقای کرزی از انتقال مرکزیت گفت‌وگوها از دوحه به کابل، پایان خشونت ها همزمان با آغاز گفت‌وگوها و جلوگیری از "سو استفاده" کشورهای خارجی از روند صلح افغانستان به عنوان اصول لازم مذاکره نام برد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که به جای پیش‌شرط ها، دولت افغانستان اصولی را برای گفت‌وگو با طالبان در نظر گرفته است و انتظار دارد که طالبان از آن پیروی کنند.

رئیس جمهور کرزی این را هم گفت که دولت افغانستان از ابتدا با طرح گفتگوهای صلح در خارج از کشور موافق نبود اما به دلیل پافشاری برخی از کشورها، طرح ایجاد دفتر برای طالبان در قطر را پذیرفت.

او گفت که در مورد روند صلح دولت با گروه طالبان، "گفتگوهای عمیقی" با آمریکا، پاکستان و دولت قطر که میزبانی گفتگو ها را به عهده دارد، انجام داده است.

نخستین کنفرانس خبری طالبان در قطر

Image caption قرار است نخستین دیدار میان نمایندگان آمریکا و طالبان در چند روز آینده در دوحه پایتخت قطر صورت بگیرد.

سخنگوی طالبان امروز در قطر برای نخستین بار در دفتر تازه ایجاد شده این گروه در دوحه نشست خبری برگزار کرد.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان در این نشست خبری گفت که این گروه مایل است از تمامی شیوه‌های قانونی برای پایان دادن به آنچه او اشغال افغانستان خواند، استفاده کند.

او پس از آن صحبت می‌کرد که معاون وزارت خارجه قطر اعلام کرد امیر قطر اجازه داده تا دفتر طالبان به صورت رسمی در این کشور گشوده شود.

آقای نعیم از شیخ حمد بن خلیفه الثانی، امیر قطر، برای اجازه دادن به گشایش دفتر طالبان در این کشور سپاسگذاری کرد.

پشتر طالبان با ارسال خبرنامه ای به رسانه ها گفتند که آماده اند در دفتری که در قطر باز می‌شود، حاضر شوند.

در خبرنامه طالبان آمده است که دیدگاه این گروه به کشورهای دیگر دنیا به احترام متقابل استوار است و طالبان دوست دارند به شمول کشورهای همسایه افغانستان با تمام کشورهای دنیا روابط نیک داشته باشد.

طالبان گفته اند که هرچند بیرون کردن افغانستان از "اشغال وجیبه دینی" گروه طالبان است اما به پنج دلیل اعضای گروه طالبان لازم دیده اند که ذر دفتر قطر حاضر شوند.

در خبرنامه طالبان آمده که "مذاکره برای بهتر ساختن روابط با کشورهای دنیا، یافتن راه حل صلح آمیز که به خاتمه اشغال افغانستان منتج شود، دید و بازدید با افغان ها با در نظرداشت مقتضای زمان، برقراری تماس با جامعه جهانی و ارائه دیدگاه در مورد اوضاع سیاسی کشور" از اهداف گشایش دفتر قطر است.

در خبرنامه طالبان نامی از دولت افغانستان گرفته نشده و گروه طالبان نگفته اند که تصمیم دارند با دولت افغانستان وارد مذاکره می شوند.

پیش از این طالبان گفته بودند که حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نیستند و انتظار دارند با "طرف های اصلی" گفت‌وگو کنند.

قطع رابطه با گروه القاعده، پذیرفتن قانون اساسی افغانستان، احترام به حقوق زنان و کودکان و دست کشیدن از جنگ اما از شرایطی بود که دولت افغانستان پیش از این در مذاکره با طالبان برآنها تاکید داشت.

افغانستان سه سال پیش شورای عالی صلح را به منظور گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت ایجاد کرد. شورای هفتاد نفری صلح تاکنون موفق نشده است که با نمایندگان گروه طالبان رو در رو بنشیند.

نقش پاکستان

رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز در مراسم روند انتقال مسئولیت های امنیتی و واگذاری رهبری عملیات های نظامی از ناتو به نیروهای امنیتی افغان گفت که "تلاش های رهبری شورای عالی صلح" به برقراری صلح و ثبات در افغانستان منتج خواهد شد.

آقای کرزی در لابلای صحبت های خود یک بار دیگر از پاکستان خواست که در مبارزه با تروریسم، جدی عمل کند.

او گفت: "تامین پناه‌گاه برای هراس افگنان و حمایت از تروریسم مخالف اصول همزیستی مسالمت آمیز و حسن همجواری است. آرزو دارم که حکومت جدید پاکستان به رهبری نوازشریف با تجاربی که دارند گام های موثری در نابودی تروریسم بردارند. افغانستان در این راستا با تعهد کامل آماده همکاری است."

دولت افغانستان باور دارد که پناه‌گاه‌های امن گروه های مخالف مسلح دولت در مناطق قبایلی پاکستان است و شورشیان از خاک پاکستان برای بی ثباتی افغانستان بهره می برند.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در سال های اخیر فرصت های زیادی برای پیشرفت و تامین صلح در منطقه از دست رفته است و به باور آقای کرزی حالا زمان آن رسیده که کشورها برای امنیت و صلح در منطقه تلاش کنند.

مطالب مرتبط