کرزی: در مذاکرات با طالبان در قطر شرکت نمی‌کنیم

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است تا زمانیکه روند صلح با طالبان توسط افغانها هدایت نشود، دولت افغانستان به این مذاکرات نخواهد پیوست.

آقای کرزی گفته گشایش دفتر طالبان در قطر حاوی پیامی است که با ضمانت‌هایی که آمریکا قبلا به دولت افغانستان داده بود، مغایرت دارد.

دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر امارت اسلامی افغانستان" روز گذشته گشایش یافت.

در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اطلاعیه‌ای گفته است: "افغاستان در شرایطی که تاکید بر ادامه جنگ و خونریزی باشد، در مذاکرات قطر اشتراک نمی‌کند. تحولات اخیر نشان می‌دهد که در عقب گشایش دفتر طالبان در قطر قدرت‌های بیرونی قرار دارند و تا زمانی که پروسه صلح کاملا افغانی نباشد، شورای عالی صلح در مذاکرات قطر اشتراک نمی‌کند."

در این اطلاعیه گفته شده که این فیصله در جلسه مشورتی با رهبران جهادی، شخصیت های سیاسی و هیات اجرایی شورای عالی صلح که امروز پیش از ظهر برگزار شده، گرفته شده است.

در این اعلامیه آمده که همراه با گشایش دفتر طالبان در قطر پیام جنگ و خونریزی فرستاده شده و این نشان می‌دهد که ادامه این سیاست از جانب طالبان، در خدمت 'استراتیژی و اهداف بیگانگان' است.

این درحالی است که روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که هیاتی از شورای عالی صلح برای گفتگوی صلح با طالبان به قطر خواهد رفت.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز صبح امروز اعلامیه‌ای را منتشر کرد و گفت که به دلیل تناقض بین گفتار و عمل آمریکا در مورد روند صلح، مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی میان دو کشور را به تعلیق درآورده‌اند.

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که او همواره انتظار بروز اختلاف نظرها در جریان پیشبرد روند مذاکرات صلح افغانستان را داشت.

آقای اوباما در نشست خبری در برلین صحبت می‌کرد، گفت: "آرزوی من این است که با وجود همه این چالش‌ها، این روند پیش برود."

دفتر طالبان در قطر

Image caption دفتر طالبان دیروز در قطر گشایش یافت

دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر امارت اسلامی افغانستان" روز گذشته گشایش یافت. طالبان گفته‌اند که در این دفتر به فعالیت‌های سیاسی نیز خواهند پرداخت.

طالبان در زمان حکومت بر افغانستان، عنوان "امارت اسلامی" را برای این کشور به کار می برد.

در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.

پیش از این مقامات کاخ سفید اعلام کرده بودند که به زودی مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان در قطر آغاز خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر را گام مهمی بسوی مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواند.

گشایش این دفتر و بحث روی گفتگوی مستقیم طالبان و آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که حکومت افغانستان بارها اعلام کرده که رهبری روند صلح باید در دست افغانستان باشد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اخیرا از گفتگوهای پنهانی طالبان با آمریکا نیز خبر داده و هشدار داده بود که اگر خارجی‌ها در روند صلح افغانستان مداخله کنند، آنها را 'رسوا' خواهد کرد

مطالب مرتبط