پخش یک سریال ترکی در افغانستان ممنوع شد

Image caption بخش زیادی از محتوای تلویزیون های افغانستان را برنامه‌های تولید شده خارجی تشکیل می‌دهد

کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای نشر یک سریال ترکی را در تلویزیون خصوصی طلوع، ممنوع ساخت.

عبدالشکور دادرس، یکی از اعضای این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت: "اعضای کمیسیون محتوای سریال 'عفت' را خلاف ارزش‌های افغانها و خلاف ارزش‌های هسته جامعه یعنی خانواده دانستند و به اتفاق آرا فیصله کردند که نشرات آن سر از اول سرطان/تیر متوقف شود."

او افزود که 'ازدواج' در جامعه افغانستان قواعد خاص دارد و با رضایت والدین صورت می‌گیرد اما محتوای این سریال کاملا خلاف این قواعد است.

مسئولان تلویزیون طلوع حاضر به مصاحبه در این مورد نشدند.

سریال ترکی عفت از چندی به این سو در تلویزیون خصوصی طلوع به نشر می‌رسد.

'عفت' نام بازیگر نقش اول این سریال است. این دختر جوان در داستان این سریال مورد تجاوز قرار گرفته و بعدا از سوی خانواده‌اش طرد می‌شود. او همراه با مرد بزرگسال ثروتمندی ازدواج می‌کند. اما معشوقه‌ قبلی‌اش همچنان به دنبال اوست و سعی می‌کند دوباره وارد زندگی عفت شود.

انتقاد شدید مجلس نمایندگان از نشرات رسانه‌ها

ممنوعیت نشر این سریال پس از آن صورت می‌گیرد که چند روز پیش وزیر اطلاعات و فرهنگ به مجلس نمایندگان فراخوانده شد و مورد انتقاد شدید شماری از نمایندگان قرار گرفت.

"نشر سریال‌هایی خلاف ارزش‌های اسلامی" یکی از انتقادهای این نمایندگان مجلس بود.

در نشست مجلس به وزیر اطلاعات و فرهنگ یک ماه فرصت داده شد تا سعی کند نشرات تلویزیون ها را "قانونی کند و لیستی از رسانه‌های متخلف" ترتیب دهد.

انتقادها در این نشست تا اندازه‌ بالا گرفت که عبدالستار خواصی یکی از نمایندگان مجلس علیه رسانه‌هایی که از آزادی بیان سوء استفاده می‌کنند 'جهاد' اعلام کرد.

جنجال سریال‌های خارجی در افغانستان

Image caption دفتر 'نی' کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای و فیصله‌های آن را قانونی نمی‌داند

بخش زیادی از نشرات تلویزیون های افغانستان را برنامه‌های تولید شده خارجی تشکیل می‌دهد.

سریالهای افغانی در نشرات این تلویزیون ها انگشت شمار هستند اما برعکس بازار سریالهای خارجی به خصوص سریالهای هندی و ترکی در این کشور بسیار گرم است.

اما در مواردی نشر این سریالها با انتقاداتی همراه بوده و شماری آنها را خلاف ارزش های اسلامی و افغانی خوانده‌اند.

در تازه ترین مورد کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای به تاریخ ۱۲ جوزا/خرداد مسئولان ۹ تلویزیون خصوصی را به خاطر توضیح در مورد سریال‌هایی که از طریق رسانه‌های آنها پخش می‌شود، فراخواند.

این کمیسیون در اعلامیه‌ای این سریال‌ها را "غیراخلاقی" خوانده و خواستار توقف نشر آنها شده بود.

تلویزیون‌های طلوع، یک، آریانا، وطن، خورشید، ستاره، شهر، صبا و افغان در این لیست شامل بودند.

چند ماه پیش شورای علمای افغانستان نیز نشرات برخی از تلویزیون‌ها را "غیراخلاقی و غیراسلامی" خوانده و خواستار وضع محدویت بر نشرات آنها شد.

پس از آن حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز با این خواست شورای علما موافقت کرده و اعلامیه‌ای صادر کرد.

در این اعلامیه به نقل از آقای کرزی گفته شده بود: "وزارت اطلاعات و فرهنگ باید جلوی انتشار برنامه‌های مبتذل، قبیح، غیراسلامی و ضداخلاق اجتماعی را بگیرد."

'کمیسیون غیرقانونی و فیصله غیرقانونی'

اما نهادهای مدافع حقوق رسانه‌ها با فیصله‌های کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای مخالف هستند و آن را تلاشی برای محدود کردن آزادی رسانه‌ها می‌خوانند.

صدیق الله توحیدی مسئول دیده‌بان رسانه‌ها "نی" می‌گوید که حکومت با این بهانه ها در تلاش وضع محدویت بر فعالیت رسانه‌ها است.

وی، نیروهای محافظه کار در حکومت را عامل اصلی همچو حرکات می‌خواند.

Image caption مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ چند روز پیش برای دادن معلومات در مورد نشرات رسانه‌ها به مجلس فراخوانده شده بود

او می‌گوید: "این کمیسیون غیرقانونی است، بنابراین هر اقدام این کمیسیون، فیصله قانونی پنداشته نمی‌شود."

'کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای' که اکنون در وزارت اطلاعات و فرهنگ فعالیت دارد به اساس قانونی که در سال ۱۳۸۴ توشیح شده بود، تشکیل شده است.

به گفته آقای توحیدی، اعضای این کمیسیون اکثرا نمایندگان نهادهای دولتی چون دانشکده روزنامه‌نگاری، دادگاه عالی، کمیسیون حقوق بشر و سینماگران هستند.

ریاست این کمیسیون را نیز وزیر اطلاعات و فرهنگ برعهده دارد.

اما بر اساس قانون رسانه‌های همگانی که به تاریخ ۱۵ سرطان ۱۳۸۸ خورشیدی منتشر و نافذ شد، 'کمیسیون رسانه‌های همگانی' باید برای نظارت بر فعالیت رسانه‌ها ایجاد شود.

به گفته آقای توحیدی اعضای این کمیسیون هفت نفر از اهل خبره و متخصصان عرصه روزنامه‌نگاری هستند و رئیس آن نیز به شکل انتخابی از سوی اعضا تعیین می‌شود.

آقای توحیدی می‌گوید: "وزیر اطلاعات و فرهنگ چون کمیسیون فعلی را در اختیار کامل خود دارد آن را نگه داشته است و از آن علیه رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های تصویری استفاده می‌کند."

وضع محدودیت بر نشرات رسانه‌ها در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که روند صلح در این اواخر در افغانستان جدی‌تر شده است.

فعالان جامعه مدنی بارها اظهار نگرانی کرده اند که ارزش های به دست آمده در دوازده سال گذشته چون آزادی بیان نباید قربانی صلح با طالبان شود.

مطالب مرتبط